برندهای خاص دارویی جزو کمبود محسوب نمی‌شوند

۳۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۰۸:۴۵ کد : ۲۵۵۵۴ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۴۲۴
مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در خصوص آخرین وضعیت برخی اقلام دارویی که با کمبود مقطعی مواجه است، توضیح داد.
برندهای خاص دارویی جزو کمبود محسوب نمی‌شوند

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر حمیدرضا اینانلو در مورد وضعیت داروی دسفرال که نمونه دارویی برند مورد مصرف بیماران تالاسمی است گفت: دلیل کمبود این دارو تاخیر در تخصیص ارز طی ماه های گذشته و تاخیر در ثبت سفارش آن در شرکت تولید کننده خارجی بود که محموله ثبتی، مردادماه تامین می‌شود. البته در سال گذشته در حد توان و به میزان بیش از سال ۹۹ دسفرال وارد کشور شده است. در وضعیت فعلی نیز نمونه تولید داخل آن در کشور موجود است و مشکلی نداریم.

 

وی درمورد داروی دکارلین نیز اظهار کرد: تریپتورلین ۱/. در لیست کمبود است و دوز ۱۱.۲۵ تریپتورلین این دارو قرار است توسط یک شرکت دارویی داخلی تولید شود.

 

دکتر اینانلو ادامه داد: در اسفند ماه ۲میلیون دز داروی الندرونیت تولید شده و در حال حاضر ۱میلیون عدد در حال تولید است، درمورد داروی فاکتور ۸ نیز معادل ۴.۵ماه موجودی داریم.

 

وی با اشاره به اینکه واردات داروهای دارای مشابه تولید داخل با محدودیت مواجه است، گفت: بنابراین برخی داروهای برند جزوه کمبود دارویی محسوب نمی شوند چراکه دارای مشابه تولید داخل هستند، داروهای زلودا و ویکتوزا از این دسته داروها محسوب می‌شوند.

 

به گفته مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو، در مورد داروی دائولین معادل ۳ماه، پرازوسین دوز ۱ معادل ۴۲میلیون عدد تولید و

دوز ۵معادل ۱۳میلیون تولید شده، کپسول فنی توئین معادل ۱۰ماه، گلی کلازید دوز ۳۰ و۶۰ بالای چهار ماه و دوز ۸۰ چهار ماه موجودی داریم.

 

در مورد داروی آلبومین گفت: به دلیل محدودیت منابع ارزی، میزان موجودی کاهش پیدا کرده و به زودی محموله های جدید وارد کشور می شود.

وی همچنین از تلاش برای تامین هرچه سریعتر داروی ترازوسین خبر داد.

کلید واژه ها: برندهای خاص دارویی


نظر شما :