مشکلات صنعت دارو با مشکلات صنعت دارو به زودی رفع می شود/لحاظ منافع صنعت و مردم در سیاست های دارویی

۳۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۵۶ کد : ۲۷۲۴۱ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۵۳۷
طبق دستور معاون اول رئیس جمهور مشکلات عمده صنعت داروسازی با ارائه راهکارهای عملیاتی به زودی رفع می شود.
مشکلات صنعت دارو با مشکلات صنعت دارو به زودی رفع می شود/لحاظ منافع صنعت و مردم در سیاست های دارویی

به گزارش ایفدانا، در جلسه مدیران و سیاست گذاران حوزه دارو و هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با معاون اول ریاست جمهوری چالش های صنعت دارو مورد تحلیل و بررسی موشکافانه قرار گرفت.

در این جلسه فعالان صنعت دارو مشکلات این صنعت را قیمت گذاری دارو، افزایش نرخ نهاده های این حوزه از قبیل مواد اولیه، حامل های انرژی، نیروی کار و هزینه های سربار اعلام کرده و خواستار تصمیم گیری در مورد این موضوع شدند تا نسبت به آن ها چاره‌اندیشی  شده و در آینده اختلالی در مورد تامین داروی کشور ایجاد نشود.

براین اساس طبق دستور معاون اول رئیس جمهور طی چند روز آینده راه حل های پیشنهادی عملیاتی خواهد شد تا به سرعت مشکلات عمده این صنعت رفع شود.

سازمان غذا و دارو به عنوان متولی اصلی تامین و نظارت بر سلامت داروهای مورد نیاز مردم کشور بر آن است که ضمن کنترل توافقی قیمت داروها با هماهنگی سازمان ها و ارگان های مرتبط از جمله بیمه‌ها ضمن اصلاح قیمت دارو با پوشش حداکثری بیمه‌ای از افزایش پرداختی از جیب مردم جلوگیری شود.

جز اصلاح قیمت سالانه دارو متناسب با تورم، اتفاقی در حوزه دارو نخواهد افتاد
معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو گفت: جز اصلاح قیمت سالانه دارو متناسب با تورم، اتفاقی در حوزه دارو نخواهد افتاد. در زمینه یارانه دارو هم تابع شرایط هستیم و تا زمانیکه زیرساخت‌های لازم به صورت ۱۰۰ درصدی آماده نشود، تغییری ایجاد نمی‌شود.

دکتر بهرام دارایی درباره وضعیت ارز دارو گفت: در سال گذشته برای بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در حوزه دارو اقدامات بسیاری انجام شد و رییس جمهور هم مطرح کردند که بحث دارو برای دولت و کشور بسیار مهم بوده و حساسیت هم روی آن زیاد است؛ زیرا هم برای مردم دل‌نگرانی دارد و هم برای صنایع داروسازی که به صورت عددی ۹۸ درصد نیاز دارویی کشور را تامین می‌کنند که رقم قابل توجهی است. باید توجه کرد که داروسازان ما، بین ۲۰ کشور دنیا قرار دارند و می‌توانند داروی خودشان را تامین کنند. این زیرساخت‌ها در حوزه دارویی کشور به راحتی به دست نیامده است.

تصمیم‌گیری در «دارو» با نگاه حمایتی از مردم و صنعت
وی افزود: بنابراین هم با نگاه حمایت از تولید داخلی و هم با نگاه حمایت از مردم باید در حوزه دارو تصمیم‌گیری شود. در واقع در زمستان سال ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی‌ها در این زمینه انجام شد و ما درصدد بودیم که بتوانیم یک طرح پایلوت را نیز در پایان سال گذشته اجرا کنیم، اما در هر صورت مجلس شورای اسلامی در پایان سال بودجه را مصوب کرد.

زمان‌بندی مراحل تغییر نظام ارزی دارو
دارایی درباره سرانجام طرح تغییر نظام ارزی دارو و انتقال ارز دارو به بیمه‌ها در راستای حمایت از مردم، ادامه داد: در این زمینه سازمان غذا و دارو راهبر است. مدیریت ستادی که با عنوان ستاد اصلاحات یارانه در حوزه دارو تشکیل شده، با سازمان غذا و دارو است. همه افراد ذی‌ربط از سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت و ... در آن حضور دارند. باید توجه کرد که مراحل تغییر نظام ارزی دارو زمان‌بندی شده و وظایف مشخص شده است و اقدامات لازم در حال انجام است. به عنوان مثال اقدام در زمینه اتباع به وزارت کشور محول شده تا ساماندهی شوند. زیرا اتباع کشورهای دیگر نیز در کشور ما زندگی می‌کنند و به خدمات بهداشتی و درمانی و دارویی نیاز دارند و برایمان مهم است که این افراد هم بتوانند خدمات را دریافت کنند. همچنین تعیین تکلیف افراد فاقد بیمه که البته اخیرا نزدیک پنج میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم به صورت رایگان بیمه شدند. بنابراین وظایف مختلف تقسیم‌بندی و زمان‌بندی شده است. در آخرین جلسه‌ای که در این ستاد داشتیم، مشخص شد که کدام یک از زمان‌بندی‌ها به هدف رسیده و در کدام بخش همچنان عقب‌ماندگی داریم. در هر حال درصد بالایی از راه را رفتیم، اما باید توجه کرد که این اصلاحات مربوط به تصمیم دولت و شخص رییس جمهور است و هر زمان که شرایط اقتضا کند، این اتفاق می‌افتد. در عین حال هم در سبد خانوار مردم و پرداخت از جیب مردم بابت دارو افزایشی رخ نمی‌دهد.

به جز اصلاح قیمت سالانه، فعلا تغییری در دارو نداریم 
دارایی تاکید کرد: با این حال باید توجه کرد که تا زمانیکه زیرساخت‌های تغییر نظام ارزی دارو آماده نشود، اتفاقی در حوزه دارو رخ نخواهد داد. بر همین اساس هم سازمان غذا و دارو طبق روال سال ۱۴۰۰ بحث واردات مواد اولیه دارویی و تولید دارو را پیش برده و با همان هزینه‌ها دارو را عرضه می‌کنیم. بنابراین به جز اصلاح قیمت سالانه دارو متناسب با تورم، اتفاقی در حوزه دارو نخواهد افتاد. در زمینه یارانه دارو هم تابع شرایط هستیم و تا زمانیکه زیرساخت‌های لازم به صورت ۱۰۰ درصدی آماده نشود، تغییری ایجاد نمی‌شود.

سیاست‌های غیرواقع‌بینانه و کمبود ۳۰۰ قلمی دارو در دولت قبل
وی گفت: برنامه‌ریزی که دولت قبل در سال ۱۳۹۹ برای سال ۱۴۰۰ در حوزه دارو انجام داد، غیرواقع‌بینانه بوده است. به طوری که مجموعا حدود دو میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی کشور اختصاص دادند. در حالی که نیاز ارزی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی نزدیک چهار میلیارد دلار ارز ترجیحی بوده است. هزینه‌ها، بیمه و حمایت‌ها هم به همین صورت حساب شده و بودجه ۱۴۰۰ به همین صورت بسته شده است. حال سال ۱۴۰۰ سالی بوده که قرار بود دولت جدید مستقر شود. دولت قبل باید این چند ماه سال ۱۴۰۰ را به گونه‌ای مدیریت می‌کرد تا دولت جدید بتواند در هنگام آغاز به کارش شش ماه باقی‌مانده را با فراغ بال مدیریت کند، اما عملا نه ریالی در کار بود و نه دلاری. آنچه که در آن زمان وجود داشت، ‌فقط بدهی بود. این اقدامی که در سال ۱۴۰۰ انجام شد در کل زنجیره تامین دارو اثر گذاشت و باعث شد که برنامه‌ریزی‌ها بر هم بریزد و با کمبودهایی هم مواجه شدیم. ما حتی مجبور بودیم که پول بیشتری مصرف کنیم تا به تعادل برسیم.

دارایی با بیان اینکه سال گذشته بالای ۲۰۰ تا ۳۰۰ قلم کمبود دارو داشتیم، گفت: در حال حاضر هم کمبود داریم، اما به عنوان مثال اکنون ۳۰ قلم از کمبود داروی ما به دلیل عدم تولید شرکت‌های دارویی است که قیمت مناسب ندارند.

کلید واژه ها: مشکلات صنعت دارو


( ۲ )

نظر شما :