تشدید نظارت بر تجویز منطقی دارو

۳۰ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۴ کد : ۲۸۷۰۲ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۹۷
مدیر اداره دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو اراک گفت: نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های تجویز منطقی دارو توسط پزشکان در استان مرکزی تشدید شد.
تشدید نظارت بر تجویز منطقی دارو

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر ژیلا محسنی مدیر اداره دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو اراک گفت: کمیته‌های بررسی نسخه‌های پزشکی و تجویز منطقی دارو در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک فعال است و مقرر شد فعالیت آن در این روز‌ها بیشتر شود.

وی با بیان اینکه همه پزشکان ملزم به رعایت دستورالعمل‌های (گایدلاین) تجویز منطقی دارو هستند، ادامه داد: در این نظارت ها، نسخه همه پزشکان در بخش دولتی و خصوصی بررسی می‌شود.

محسنی بیان کرد: افرادی که دستورالعمل‌های تعیین شده درباره تجویز منطقی دارو را رعایت نمی‌کنند، فراخوانده شده و پس از صحبت و ارشاد به آن‌ها تذکر داده می‌شود،  اما اگر بعد از دفعه اول و دوم باز هم پزشکی این اصول را رعایت نکرد از طریق سازمان نظام پزشکی وارد عمل می‌شویم و علاوه بر ثبت در پروانه پزشکی،  محرومیت‌هایی برای آن‌ها می‌توان اعمال کرد.

گایدلاین‌های بالینی  یا راهنمای‌های بالینی؛ مجموعه‌ای نظام‌مند از آخرین و معتبرترین شواهد علمی هستند که شیوه‌های برخورد بالینی با یک بیمار را بطور طبقه بندی شده با در نظر گرفتن اولویت ها،  اثربخشی و هزینه اثربخشی بیان می‌کنند.

مدیر اداره دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو اراک گفت: در روز‌های اخیر با تجویز  نسخه داروی بی رویه برای درمان کرونا مواجه شدیم که با هشدار‌های لازم مانع از تکرار آن‌ها شدیم.

دکتر علیمرادیان با اشاره به عوامل مختلف در دستور به کار بردن دارو،  اضافه کرد: نا آگاهی، تحت تاثیر فضای مجازی قرار گرفتن و مسائل مالی از جمله این عوامل با درصد‌های کم و زیاد است.

وی با اشاره به بهره مندی پزشکان از فضای مجازی، تصریح کرد: کسب اطلاعات از این منبع، منوط به  اطمینانی از مستند  و عملی بودن اطلاعات دارد و سپس بر اساس آن اقدام به تجویز دارو برای بیماران کنند.

وی با بیان اینکه تجویز غیر منطقی و مصرف بی رویه برخی از داروها، تبعات بسیاری مانند کمبود دارو بهمراه دارد، اظهار داشت: پیش بینی می‌شود که مرداد امسال حدود پنج میلیون داروی درمان کرونا به نام رمدسیویر در کشور مصرف شود که به معنی استفاده از حداقل پنج میلیون سرم است چرا که این دارو باید با سرم تجویز شود.

دکترمحسنی با بیان اینکه از بیمارستان‌ها خواستیم که همه نسخه‌های تجویز شده را برای معاونت غذا و دارو ارسال کنند، افزود: نسخه پزشکان فعال در مطب‌ها نیز بررسی می‌شود و اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی به ما برای جمع آوری و نظارت بر روی آن‌ها کمک زیادی می‌کند.

مدیر اداره دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو اراک همچنین با بیان اینکه مصرف سرم در سه هفته گذشته همزمان با موج هفتم کرونا بالا رفت، تاکید کرد: اولویت نخست ما تامین سرم درمانی در بیمارستان‌های استان و مراکز سرپایی ارائه کننده خدمات درمانی به بیماران کرونایی است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به صحبت‌هایی که با سازمان غذا و دارو داشتیم اعلام شد که کمبود سرم تا دهم شهریور امسال برطرف می‌شود.

کلید واژه ها: تشدید نظارت بر تجویز منطقی دارو دکتر محسنی مدیر دارویی معاونت غذا و دارو اراک


نظر شما :