معضل داروهای غیرمجاز سقط جنین و ترک اعتیاد در عطاری‌ها افزایش یافته است

۱۳ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۳:۲۳ کد : ۲۹۰۴۵ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۷۱۸
معاون غذا و دارو اراک گفت: متأسفانه یکی از تخلفات فراگیری که در برخی عطاری‌ها وجود دارد، تجویز و ارائه دارو است که در دو مقوله سقط جنین و ترک اعتیاد نیز فراگیرتر شده است.
معضل داروهای غیرمجاز سقط جنین و ترک اعتیاد در عطاری‌ها افزایش یافته است

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی بیان کرد: سر و سامان دادن به وضعیت عطاری‌ها یکی از مهمترین اقداماتی است که معاونت غذا و دارو با جدیت تمام کمر به آن بسته است.

وی ادامه داد: این برنامه ریزی‌ها در حالی صورت گرفته که به‌خوبی می‌داند چنین فعالیت‌هایی بدون همکاری و تعامل سایر ارگان‌های مرتبط چندان مؤثر نخواهد بود.

دکتر علیمرادیان افزود: متأسفانه یکی از تخلفات فراگیری که در برخی عطاری‌ها وجود دارد تجویز و ارائه دارو است که در دو مقوله سقط جنین و ترک اعتیاد نیز  فراگیرتر شده است.

این مقام مسئول در ادامه اظهار کرد: اشتباه نخست این مراکز عرضه غیرمجاز و فروشندگانش؛ دخالت در امر درمان است که خود جرم بالایی محسوب می‌شود و ایراد دوم که بر کار آنها وارد است ارائه خود داروها است که بدون اطمینان به اصالتشان در مکانی غیر از داروخانه می‌فروشند.

معاون غذا و دارو، تأکید کرد: مصرف داروهای غیرمجاز سقط جنین ممکن است باعث ایجاد شوک در فرد مصرف کننده شود کما اینکه در مواردی حتی منجر به مرگ نیز می‌شود، علاوه بر این مصرف داروهای غیرمجاز سقط جنین می‌تواند باعث خونریزی شدید، پارگی رحم و حتی ناباروری دائم در فرد مصرف کننده شود.

وی گفت: داروها و فرآورده‌های غیرمجاز ترک اعتیاد نیز داستان خوشایندتری نسبت به داروهای مذکور ندارند و این داروها و فرآورده‌ها خود حاوی قوی‌ترین مواد مخدر هستند که نه‌تنها در ترک اعتیاد به فرد هیچ کمکی نمی‌کنند بلکه خود باعث افزایش وابستگی فرد نیز می‌شوند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اراک در پایان خاطرنشان کرد: این فرآورده‌ها اغلب حاوی داروهای اعصاب و روان هستند که مصرف آنها باعث خشکی دهان، تارشدن بینایی، تغییر در فشار خون و ضربان قلب و اختلال در عملکرد سیستم تنفسی و حتی مرگ می‌شوند و با موارد مطرح شده علی‌رغم فعالیت‌های پیشگیرانه‌ای که مراکز نظارتی انجام می‌دهند این خود مردم هستند که سلامت خود را بیمه دوراندیشی و قانونمندی می‌کنند.

کلید واژه ها: داروهای غیرمجاز سقط جنین عرضه داروهای ترک اعتیاد عطاری ها معاون غذا و دارو اراک


( ۶ )

نظر شما :