۲۰ هزار شیشه شربت آنتی بیوتیک در داروخانه های مرکزی توزیع شد

۲۷ مهر ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰ کد : ۲۹۹۴۲ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۶۶۰
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ۲۰ هزار شیشه شربت آنتی بیوتیک در راستای تامین اقلام دارویی مورد نیاز در سطح داروخانه های این استان توزیع شد.
۲۰ هزار شیشه شربت آنتی بیوتیک در داروخانه های مرکزی توزیع شد

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو؛ دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: با توجه به آغاز فصل پاییز و بازگشایی مدارس، شیوع بیماری های تنفسی باعث افزایش تقاضای دارویی در سطح استان شده و این در حالی است که برخی افراد با خوددرمانی حجم تقاضا را بیشتر کرده اند.

وی با بیان اینکه مصرف خودسرانه دارو باعث بهبود و درمان نخواهد شد ادامه داد: خود درمانی و استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک باعث ضعیف شدن بدن و کاهش مقاومت در مقابل بیماری خواهد شد.

دکتر علیمرادیان عنوان کرد: در راستای درمان آنفلوآنزا و کرونا نیز درمان های حمایتی و مصرف دارو باید با تجویز پزشک انجام شود اما متاسفانه اغلب افراد به دنبال مصرف آنتی بیوتیک هستند که در روند درمان اختلال ایجاد خواهد کرد و موجب طولانی شدن زمان درمان خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در زمان ابتلا به آنفلوآنزا، کرونا و سرماخوردگی از مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری شود افزود:  افراد دارای علایم باید به منظور درمان حمایتی از آنتی هیستامین، داروهای تقویتی و مایعات با استراحت کافی استفاده و از مصرف هرگونه آنتی بیوتیک به منظور جلوگیری از تشدید بیماری جلوگیری کنند.  

خوددرمانی، مهمترین علت کمبود دارویی

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: هیچگونه کمبود داروی اساسی در استان وجود ندارد و در برخی موارد ممکن است برند (نام تجاری) مورد نظر از یک دارو وجود نداشته باشد اما نوع مشابه داروها معمولا در استان تامین و موجود است.

دکتر علیمرادیان اظهار داشت: در مواردی مصرف بی رویه و دور از منطق برخی داروها در استان باعث کاهش موجودی داروها در سطح داروخانه ها می شود که بلافاصله تلاش می شود نیازهای دارویی استان برطرف شود.

وی با تاکید بر ضرورت تهیه دارو براساس نسخه پزشک معالج ادامه داد: بیشترین مشکلات کمبود دارویی در این استان به دلیل خوددرمانی و مصرف خودسرانه دارو بین افراد است که به یکباره باعث کمبود اقلام دارویی می شود.

معاون غذا و دارو در خصوص کمبودهای کاذب دارویی در مرکزی افزود: در حال حاضر کمبودهایی برای تولید آنتی بیوتیک در سطح کشور وجود دارد که با برنامه ریزی های انجام شده، تغییر قیمت ها و استفاده از طرح دارویاردر حال برطرف شدن هستند اما این امر نیازمند همراهی و استفاده آگاهانه مردم از داروها است.

 

کلید واژه ها: توزیع داروی آنتی بیوتیک معاون غذا و دارو اراک


( ۶ )

نظر شما :