نسخه هایی که شفا نمی دهد،درمان نمی کند

۰۲ آبان ۱۴۰۱ | ۰۸:۴۸ کد : ۳۰۰۲۶ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۹۸
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک:۲۲۲ واحد صنفی عطاری در اراک فعالیت می‌کنند که برخی از آن‌ها اقدام به عرضه غیر مجاز دارو و ملزومات بهداشتی قاچاق، دست ساز و فاقد سیب سلامت می‌کنند.
نسخه هایی که شفا نمی دهد،درمان نمی کند

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو و به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ استان مرکزی؛ معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما و در بازدید میدانی از چند واحد صنفی عطاری در سطح شهر اراک گفت: ۲۲۲ واحد صنفی عطاری در این شهر فعالیت می‌کنند که به جرأت می‌توان گفت تعداد زیادی از آن‌ها اقدام به عرضه غیر مجاز دارو و ملزومات بهداشتی قاچاق، دست ساز و فاقد سیب سلامت می‌کنند.
دکتر علیمرادیان ادامه داد: عرضه انواع قرص‌های چاقی و لاغری قاچاق و دست ساز، دارو‌های سقط جنین، دارو‌هایی حاوی مخدر‌های روان گردان، ترامادول و متادون از جمله تخلفات این واحد‌های صنفی است که تنها موظف به عرضه گیاهان دارویی هستند.
او افزود: با اینکه اکثر واحد‌های متخلف بار‌ها جریمه و پلمپ شدند، اما به دلیل عدم حمایت اتاق اصناف اراک و نبود قوانین با ضمانت اجرای کافی متخلفان دوباره اقدام به تخلف می‌نمایند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اراک هم گفت: در سال ۱۴۰۰، ۸۵۷ مورد بازرسی از سوی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک صورت پذیرفت ۸۰ عطاری متخلف نیز پلمپ شدند.
دکتر امانی ادامه داد: در ۶ ماهه اول امسال هم ۸۰ مورد بازرسی از این صنوف صورت پذیرفته و با همکاری پلیس اماکن، تعزیرات حکومتی و دانشگاه علوم پزشکی ۲۰ عطاری متخلف پلمپ شدند.
او گفت: نارسایی‌های کبدی و کلیوی، فشار خون، قند خون، مشکلات پوستی و در بعضی موارد مرگ مصرف کنندگان این دارو‌های غیر مجاز و قاچاق از جمله عوارض جبران ناپذیر آنهاست.
رئیس اتاق اصناف اراک هم از الزام دارندگان پروانه کسب عطاری به عرضه گیاهان دارویی خشک تاکید کرد و افزود: طبق تعهد، در صورتی که هرگونه دارو عرضه کنند پروانه کسب آن‌ها ابطال خواهد شد.
مددی اضافه کرد: مردم می‌توانند از طریق تماس باشماره ۳۸۲۰ شکایات خود را مطرح کنند تا در کمترین زمان ممکن بررسی و با متخلفان برخورد شود.

کلید واژه ها: داروهای شیمیایی در عطاری‌ها صدا وسیما معاون غذا و دارو اراک


نظر شما :