داروخانه ها ملزم به صدور فاکتور فروش به مشتریان هستند

۳۰ آبان ۱۴۰۱ | ۰۸:۲۷ کد : ۳۰۷۲۱ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۸۴۴
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: تمامی داروخانه ها ملزم به صدور فاکتور فروش با درج قیمت هر قلم دارو به مشتریان هستند.
داروخانه ها ملزم به صدور فاکتور فروش به مشتریان هستند

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو؛ دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: مسئولان داروخانه ها در حال حاضر با اتصال به شبکه های مختلف داخلی، فاکتورهای فروش نسخه های پزشکی را به مشتریان ارایه می دهند، اما در صورت خرید آزاد نیز باید در صورت درخواست مشتری اقدام به صدور و ارایه فاکتور فروش با درج دقیق قیمت کنند.

وی با تایید گلایه های مردمی از افزایش قیمت انواع دارو ، اظهار داشت: این افزایش ها طی ماه های اخیر برای انواع دارو از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گرفته است که شاید با قیمت های روی کالا مغایرت داشته باشد.

علیمرادیان یادآوری کرد: در این زمینه ملاک قیمت خرید دارو برای مشتریان نرخ مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که مرم می توانند آن را در سایت تیتک به نشانی اینترنتی   http://irc.fda.gov.ir/nfi  مشاهده کنند و بر این اساس قیمت های روی برچسب داروها ملاک اصلی به شمار نمی رود.

وی با بیان اینکه نرخ برخی داروها از تیر ماه امسال تا ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: اما در این میان اجرای طرح دارویار تا حدود زیادی بار سنگین تهیه دارو برای بیماران مختلف را سبک تر کرده است، چون  در قالب این طرح تمامی داروهای تجویز شده از سوی پزشکان با صدور نسخه الکترونیکی و کاغذی با قیمت های قبلی محاسبه می شود و بیماران هیچ نوع افزایش قیمتی را متحمل نخواهند شد.

علیمرادیان اضافه کرد: در این رابطه حتی تعدادی از اقلام داروئی نسبت به ماه های قبلی با کاهش قیمت نیز موجه شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کمبود دارو در استان مرکزی کاهش پیدا کرده است ، مصرف بی رویه دارو و انبار آن توسط مردم را یکی از دلایل مهم و اصلی در کمبود دارو بیان و از مردم درخواست کرد تا از هر گونه اقدام برای خرید غیرضروری انواع دارو اجتناب کنند.

معاون غذا و دارو جلوگیری از قاچاق و فروش خارج از نسخ پزشکی و در نهایت جلوگیری از مصرف بی رویه دارو را از جمله اهداف مهم طرح دارویار دانست و افزود: به دلیل ارزان بودن اقلام داروئی در ایران طی سال های گذشته شاهد قاچاق به کشورهای عراق و افغانستان بوده ایم و به احتمال بسیار زیاد از این دو کشور داروهای ایرانی به کشورهای ثالث نیز صادر می شد.

کلید واژه ها: داروخانه ها ملزم به صدور فاکتور فروش


( ۱ )

نظر شما :