بررسی سلامت ۲۰۰ هزار فرآورده سلامت محور در آزمایشگاه‌های غذا و دارو/ آزمایش تمامی داروهایی که برای اولین بار تولید و وارد کشور می شوند

۱۹ دی ۱۴۰۱ | ۱۳:۴۶ کد : ۳۱۷۵۵ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۶۲
مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع کنترل غذا و دارو و تجهیزات پزشکی اظهار کرد: سالانه حدود ۲۰۰ هزار فراورده سلامت محور توسط آزمایشگاه های مورد تایید سازمان غذا و دارو بررسی می شود.
بررسی سلامت ۲۰۰ هزار فرآورده سلامت محور در آزمایشگاه‌های غذا و دارو/ آزمایش تمامی داروهایی که برای اولین بار تولید و وارد کشور می شوند

به گزارش ایفدانا، دکتر مهدی انصاری در گفت و گو با ایفدانا، با بیان این مطلب گفت: حدود ۵۰ درصد آزمایش های مربوط به محصولات غذایی، ۳۰ درصد دارو و ۲۰ درصد مابقی اقلام هستند.

وی افزود: تمام داروهایی که برای نخستین بار وارد چرخه مصرف کشور می‌شوند، حتما باید در آزمایشگاه مرجع بررسی و مورد تایید قرار گیرند و هرگونه مشکل در نمونه ها، به ادارات کل مربوطه اعلام و درباره آنها تصمیم گیری می شود.، همچنین ارزیابی شکایت درخصوص محصولات سلامت و نمونه های ارسالی از مراجع قانونی کشور نیز بر عهده آزمایشگاه مرجع است.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و دارو و تجهیزات پزشکی تصریح کرد: آزمایشگاه های غذا، دارو، فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل، بیولوژیک، تجهیزات پزشکی، میکروبیولوژی، آرایشی بهداشتی و تضمین کیفیت زیرمجموعه آزمایشگاه های مرجع هستند که به صورت مجزا فعالیت می کنند.

وی افزود: محصولات سلامت محور توسط مولفه های تعیین شده در شبکه های آزمایشگاهی معاونت های غذا و داروی سراسر کشور، آزمایشگاه های همکار و مجاز تایید شده ازنظر کیفیت نیز مورد بررسی و ازمایش قرار می گیرند.  

دکتر انصاری با اشاره به اینکه آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو وظیفه کیفیت سنجی و تطابق با استاندارد های جهانی را برعهده دارد، عنوان کرد: تمام امور انجام گرفته در این آزمایشگاه توسط سخت گیرانه ترین روش های از پیش تعیین و تایید شده، صورت می گیرد.

وی اظهار کرد: بر اساس ارزیابی ها و معیارهای سازمان جهانی بهداشت، آزمایشگاه مرجع کنترل غذا، دارو و تچهیزات پزشکی سازمان غذا و داروی ایران در بین کشورهای منطقه و خاورمیانه جایگاه منحصر به فردی دارد./

کلید واژه ها: کالاهای سلامت محور بررسی


نظر شما :