کالاهای قاچاق سلامت محور تاثیرات غیرقابل جبران بر سلامت مصرف کنندگان دارند

۲۷ دی ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۳ کد : ۳۱۹۳۶ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۳۹۹
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: قاچاق کالاهای سلامت محور علاوه بر ضررهای مالی و مادی، سلامت مردم را نیز تهدید می کند.
کالاهای قاچاق سلامت محور تاثیرات غیرقابل جبران بر سلامت مصرف کنندگان دارند

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک در کمیته شیوه نامه مبارزه با کالاهای قاچاق سلامت محور که در سالن اجتماعات معاونت غذا و دارو دانشگاه برگزار شد. بیان داشت: قاچاق کالا به عنوان یک نوع ناهنجاری و آشفتگی اقتصادی، زمانی ظهور می کند که چرخه تولید، توزیع و مصرف و یا واردات قانونی دچار آسیب شود و نتیجه آن عدم انضباط و شفافیت در گردش کالاست، که به نوبه خود مهمترین چالش در فرایند مبارزه قاچاق کالا به شمار می رود.

وی افزود: اصلاح فرآیند تولید، توزیع و فروش و یا واردات قانونی میتواند به برقراری انضباط در بازار و شفافیت در گردش کالا کمک کند.

دکتر علیمرادیان تصریح کرد: مشکلات موجود در تولید و واردات قانونی بخصوص هزینه های بسیار بالای آن در رقابت با کالای قاچاق قابل اعتنا می باشد ؛ چنانچه امکان گردش کالای قاچاق در بازار فراهم گردداین مشکل به مراتب عمیق تر می شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت: قاچاق کالاهای سلامت محور علاوه بر ضررهای مالی و مادی، سلامت مردم را نیز تهدید می کند و لذا مسئولیتی سنگین بر دوش تصمیم گیران این حوزه برای شفاف سازی گردش کالای این بخش نهاده شده است.

وی ابراز داشت: با توجه به برآورد به عمل آمده، سالانه حدود سه میلیارد دلار کالای سلامت محور به کشور قاچاق می شودکه ۱۰ درصد گردش مالی آن است؛ این میزان شامل حداقل ده درصد دارو و تجهیزات پزشکی، بیش از ۵۰ درصد مکمل ها ، صد درصد داروهای غیر رسمی، بیش از ۳۰ درصد مواد غذایی و خوراکی (کنسروها، آشامیدنی ها،کمپوت ها) و ۴۰ درصد اقلام آرایشی است.

دکتر علیمرادیان با اشاره به قاچاق کالاهای سلامت محور عنوان کرد: متاسفانه برخی از کالاهای سلامت محور به صورت همزمان در معرض قاچاق و تقلب قرار دارند؛ و اطلاع رسانی عمومی از طریق رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی نقش تعیین کننده ای در فرهنگ سازی، آگاهی بخشی مردم و تامین سلامت جامعه دارد.

کلید واژه ها: قاچاق کمیته شیوه نامه کالاهای سلامت محور قاچاق معاون غذا و دارو اراک


نظر شما :