لزوم احتیاط در تجویز آنتی‌بیوتیک برای نوزادان

۲۳ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۳:۵۲ کد : ۳۲۴۲۹ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۵۷۰
دکتر فخاری؛ کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو اراک گفت: مصرف آنتی‌بیوتیک از هیچ عفونتی در یک کودک سالم پیشگیری نمی‌کند و باعث مقاوم شدن ارگانیسم‌های سیستم تنفسی و گوارشی به این داروها می‌شود.
لزوم احتیاط در تجویز آنتی‌بیوتیک برای نوزادان

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر فاطمه فخاری کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو اراک، با بیان اینکه مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک باعث تحمیل عوارض به کودک، بدون اثر درمانی می‌شود، تصریح کرد: کودکی که سرماخوردگی ویروسی با علائمی همچون: تب، آبریزش بینی و سرفه دارد، با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان نمی‌شود.


وی، مصرف خودسرانه، عدم مصرف دارو با دوز متناسب با سن و وزن کودک را از مشکلات مهم در مصرف آنتی‌بیوتیک ها عنوان کرد و ادامه داد: نوع آنتی‌بیوتیک در هر بیماری متفاوت بوده و لازم است بر حسب نوع بیماری، آنتی‌بیوتیک متناسب با آن انتخاب شود.


این داروساز یادآور شد: حتما باید دوره درمانی با داروی آنتی بیوتیک کامل شود چون در غیر این صورت باکتری ها در بدن کودک باقی مانده و می توانند باعث بروز مجدد علائم و طولانی شدن روند بهبود بیماری شوند و مشکلاتی همچون  چاقی، اختلالات رفتاری، احتمال ابتلا به عفونت‌های تنفسی باکتریایی، اسهال، تهوع، کاهش اشتها و خرابی دندان‌ها را می توان به عنوان عوارض مصرف نادرست آنتی‌بیوتیک در کودکان برشمرد.

کلید واژه ها: تجویز آنتی بیوتیک نوزاردان دکتر فخاری کارشناس دارویی اراک


( ۸ )

نظر شما :