اجرای طرح تشدید نظارت بر واحدهای عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی در پایان سال

۱۳ اسفند ۱۴۰۱ | ۲۱:۰۶ کد : ۳۲۸۳۹ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۵۲۰
گلستانی؛ مدیر نظارت بر فرآورده های خوراکی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو اراک گفت: طرح تشدید نظارت بر واحدهای عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی که از ابتدای اسفند ماه آغاز گردیده در سال آتی نیز ادامه خواهد داشت و با متخلفان و عرضه کنندگان محصولات غیر مجاز برخورد قانونی صورت می گیرد.
اجرای طرح تشدید نظارت بر واحدهای عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی در پایان سال

به نقل از روابط عمومی معاوونت غذا و دارو ؛ مهندس فریده گلستانی مدیر نظارت بر فرآورده های خوراکی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک با اعلام این خبر گفت: افزایش مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی در ایام نوروز، زمینه سوءاستفاده برخی افراد سودجو و بعضا دوره گرد را فراهم می کند که محصولات آرایشی بهداشتی غیرمجاز و بعضا آسیب زا را با استفاده از عدم اطلاع مصرف کنندگان از عوارض این محصولات با قیمت پایین تر عرضه می کنند.

مهندس گلستانی افزود: با توجه به عوارض جانبی استفاده از این محصولات غیر مجاز از جمله التهاب پوست، تهوع،‌ جلوگیری از تکامل مغز جنین در زنان باردار، میگرن ، سرطان و ...،  کلیه مصرف کنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی می بایست محصولات مورد نیاز خود را از فروشگاه های معتبر و از بین محصولات دارای مجوزهای بهداشتی انتخاب نمایند.

وی نشان کرد: طرح تشدید نظارت بر واحدهای عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی که از ابتدای اسفند ماه آغاز گردیده در سال آتی نیز ادامه خواهد داشت و با متخلفان و عرضه کنندگان محصولات غیر مجاز برخورد قانونی صورت می گیرد.


مدیر نظارت بر فرآورده های خوراکی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو اراک در ادامه روش های تشخیص و رهگیری کالاهای سلامت محور پرداخت و گفت : مردم می توانند سلامت و اصالت فرآورده های سلامت محور اعم از دارو، مکمل های غذایی، تجهیزات و ملزومات پزشکی و فرآورده های غذایی و آرایشی و بهداشتی را از طریق روش های مختلفی استعلام کنند.

وی خاطرنشان کرد: جهت کنترل اصالت فرآورده های سلامت، پس از کنترل برچسب از لحاظ مخدوش و پاره نبودن آن، باید به دقت قسمت قابل خراش را با ناخن یا لبه سکه خراشید تا عدد 16 رقمی کد اصالت که زیر بچسب قرار دارد، نمایان شود.
به گفته وی، این کد اصالت 16 رقمی از طریق تلفن، پیام کوتاه، سایت و نرم افزار موبایل، قابل بررسی است.

** کنترل اصالت فرآورده از طریق پیام کوتاه
معاون غذا و دارو اراک گفت: در روش پیام کوتاه یا همان اس ام اس (sms) باید کد 16 رقمی را با تلفن همراه به شماره 20008822 ارسال کرد که پس از چند لحظه پیام مربوط به آن کد به تلفن همراه فرد ارسال می شود.
گلستانی تصریح کرد: در صورتیکه مردم بعد از فرستادن پیامک ، حداکثر ظرف 10 دقیقه پاسخی دریافت نکردند باید کد اصالت مربوطه را مجددا ارسال کنند.
وی ادامه داد: پس از ارسال کد اصالت توسط تلفن همراه با توجه به وضعیت کد وارد شده یکی از پیام های ذکر شده برای همان تلفن همراه ارسال خواهد شد.

** کنترل اصالت فرآورده سلامت محور از طریق سایت
مدیر نظارت بر فرآورده های خوراکی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو گفت: همچنین افراد می توانند برای کنترل اصالت فرآورده خود از طریق سایت اینترنتی سامانه غذا و دارو به نشانی TTAC.IR اقدام کنند.
وی  افزود: پس از مراجعه به این سایت باید روی لینک استعلام کد رهگیری کلیک کرده و کد اصالت 16 رقمی یا UID مورد نظر را به طور کامل و با دقت وارد کرد. آنگاه پیام مربوط به کنترل اصالت فرآورده قابل رویت است.

**کنترل اصالت فرآورده از طریق نرم افزار موبایل
گلستانی گفت: با استفاده نرم افزاری که برای موبایل طراحی شده (دانلود از همان سایت اینترنتی سامانه غذا و دارو) نیز می توان به اصالت فرآورده و کاتولوگ الکترونیکی دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی- دارویی، فرآورده های طبیعی، گیاهی و سنتی، مکمل های غذایی- دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی، فرآورده های غذایی و سایر فرآورده های سلامت محور دست یافت.
مهندس گلستانی  یادآور شد: بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو و با توجه به ابعاد بسیار پرمخاطره و گستره جانبی، مالی، اقتصادی، امنیتی و غیره، تجارت اقلام تقلبی به ویژه در حوزه فرآورده های سلامت محور، طرح کنترل اصالت و رهگیری و ردیابی فرآورده های سلامت، انجام شده است.
 

کلید واژه ها: تشدید نظارت محصولات آرایشی و بهداشتی پایان سال مهندس گلستانی معاونت غذا و دارو اراک


نظر شما :