همه دستگاه ها به مبارزه با قاچاق کالای سلامت محور بپردازند

۲۰ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۳:۲۷ کد : ۳۲۹۷۲ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۴۸
همراه شدن دستگاههای ذی ربط در برخورد و مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور یکی از راههایی است که رسیدن به سلامت جامعه را تسهیل می کند.
همه دستگاه ها به مبارزه با قاچاق کالای سلامت محور بپردازند

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک در جلسه کمیته ویژه نظارت بر اجرای شیوه نامه پیشگیری ومبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محوردر سال جاری با محوریت بررسی مصوبات جلسه قبل بیان کرد: حضور و مشارکت فعال همکاران در هماهنگی و همکاری با کمیته تخصصی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالاهای حوزه سلامت  قابل تحسین است .

وی افزود: بیکاری، بی انگیزگی کاسب های معتبر، عدم پرداخت مالیات و مشکلات اقتصادی همگی از تبعات قاچاق هستند اما این یک سوی قضیه است زیرا وقتی به قاچاق کالاهای سلامت محور می رسیم باید به همه این مشکلات وعواقب ناگوار دیگری مثل بیماری و لطمه به سلامت جامعه را نیز اضافه کنیم.

دکتر علیمرادیان با اشاره به اینکه امنیت و سلامت دو نعمت بزرگی هستند که خداوند به بندگانش عطا کرده است خاطرنشان کرد: ورود یک ماده غذایی آلوده به کشور می تواند جان یک جامعه را به خطر بیندازد و این موضوع کار نگهبانان سلامت را حساس تر و دشوارتر می کند.

معاون غذا و دارو گفت: یکی از مهمترین مشکلات قاچاق کالاهای سلامت محور ورود بی رویه داروهای نیروزا از مرزها است که متاسفانه بسیاری از جوانان بر اثر مصرف این داروها دچار عوارض جبران ناپذیری از جمله عقیمی، مشکلات جنسی، ریزش مو و مشکلات قلبی شده اند.

این مقام مسئول در ادامه افزود: دخالت برخی از عطاریها در امور پزشکی باعث شده است تا مشکلاتی را برای مردم ایجاد کنند. این افراد با تجویزهای ناصحیح خود موجب وارد آمدن آسیب های جدی از جمله قطع عضو به بعضی از همشهریان شده اند.

وی گفت: عرضه انواع داروهای دست ساز، داروهای مخدر و روانگردان توسط برخی از این عطاری ها نیز از دیگر معضلات این صنف است که می طلبد دستگاه های نظارتی برای برخورد با متخلفان این صنف تصمیماتی اتخاذ کنند.

 در ادامه این کمیسیون سایر اعضا نقطه نظرات خود را در خصوص شیونامه و راهکارهای مقابله با مبارزه با عرضه محصولات قاچاق بیان نمودند و در آخر تصمیماتی در قالب مصوبات جلسه اتخاذ گردید.

جلسه در ساعت 11 با ذکر صلوات ختم گردید

کلید واژه ها: شیوه نامه قاچاق اراک معاونت غذا و دارو


نظر شما :