مکمل​ها و داروهایی که نباید با هم مصرف شوند

۲۵ مرداد ۱۴۰۲ | ۰۹:۳۷ کد : ۳۶۷۱۷ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۲۵۴
ترکیبی از مکمل ها و داروها نیز وجود دارد که می تواند عوارض جانبی یا علائم خطرناکی ایجاد کند. مهم است که قبل از مصرف این موارد با یکدیگر از خطرات جانبی آنها اطلاع داشته باشید.
مکمل​ها و داروهایی که نباید با هم مصرف شوند

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو؛  با افزایش سن و ظاهر شدن بیماری‌های مزمن، معمولاً افراد به داروهای تجویز شده توسط پزشک نیاز دارند. بسیاری از مردم همچنان از محصولات و مکمل های بدون نسخه برای رفع نیازهای سلامتی خود استفاده می کنند.

اگرچه استفاده از مکمل‌های غذایی و داروها، به‌ویژه در میان افراد مسن رایج است، اما کارشناسان می‌گویند که مصرف همزمان برخی داروها و مکمل‌ها می‌تواند عواقب خطرناک و حتی تهدیدکننده زندگی برای آنها داشته باشد.

مرکز ملی سلامت تکمیلی (NCCIH) می گوید که بسیاری از افراد مکمل ها و داروهای تجویزی یا بدون نسخه (OTC) را بدون آگاهی از تداخلات بالقوه خطرناک آنها با بکدیگر ترکیب می کنند.

دانیل کرامبل اسمیت، RDN ، متخصص تغذیه در Top Nutrition Coaching گفت: «ترکیب برخی مکمل‌های غذایی و داروها می‌تواند منجر به اثرات مضر مختلفی از جمله کاهش اثربخشی دارو، افزایش خطر سمیت دارو، و عوارض جانبی غیرمنتظره شود.»

اگر داروها و مکمل‌هایی مصرف می‌کنید، در اینجا ترکیب‌های بالقوه خطرناکی وجود دارد که کارشناسان می‌گویند باید از آنها آگاه باشید و از آنها اجتناب کنید.

مکمل ها و ترکیبات دارویی که می توانند اثربخشی یکدیگر را کاهش دهند

مریلین تان، پزشک متخصص غدد درون ریز و داخلی و دانشیار بالینی پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد گفت:« برخی مکمل‌ها و ویتامین‌ها می‌توانند بر جذب یا متابولیسم داروهای تجویزی تأثیر بگذارند. موارد دیگری مانند ویتامین K وجود دارد که حتی می تواند با اثرات برخی داروها مقابله کند.»

در اینجا چند تعامل احتمالی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:

ویتامین B۶ و لوودوپا: مصرف ویتامین B۶ با لوودوپا دارویی برای بیماری پارکینسون، می تواند اثربخشی دارو را کاهش دهد. با این حال، برخی از داروهای لوودوپا همچنین حاوی کاربیدوپا هستند که می تواند این تداخل را خنثی کند. افرادی که از لوودوپا یا ژل روده لوودوپا-کاربیدوپا (LCIG) استفاده می کنند ممکن است دچار کمبود ویتامین B۶ شوند که می تواند باعث کم خونی، افسردگی، نوروپاتی و سایر مسائل شود. پزشک ممکن است شما را تحت نظر داشته باشد و مکمل B۶ را توصیه کند. اگر تحت نظر پزشک خود در زمینه مصرف LCIG هستید، مصرف ویتامین B۶ اشکالی ندارد.
ویتامین K و داروهای رقیق کننده خون: ویتامین K می تواند اثرات داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین را خنثی کرده و احتمالاً اثربخشی آنها را کاهش دهد. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، قبل از مصرف مکمل های ویتامین K یا افزایش مصرف ویتامین K در رژیم غذایی با پزشک خود صحبت کنید.

داروهای جایگزین آهن یا کلسیم و هورمون تیروئید: برخی مکمل ها مانند آهن و کلسیم می توانند در جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید مانند لووتیروکسین اختلال ایجاد کنند. بهتر است این مکمل ها و داروهای جایگزین هورمون تیروئید را با فاصله حداقل چهار ساعت از یکدیگر مصرف کنید.

ترکیبات بالقوه مضر مکمل ها و داروها

به گفته کرامبل اسمیت، ترکیبی از مکمل ها و داروها نیز وجود دارد که می تواند عوارض جانبی یا علائم خطرناکی ایجاد کند:

ویتامین C و آنتی اسیدهایی که حاوی آلومینیوم هستند: ویتامین C جذب آلومینیوم را از آنتی اسیدها (داروهایی مانند Tums) که اسید معده را خنثی می کند و به تسکین سوزش سر دل یا سوء هاضمه کمک می کند، افزایش می دهد. با این حال، مصرف ویتامین C و آنتی اسیدها با هم می تواند منجر به سطوح سمی آلومینیوم در بدن شود. بنابراین، آنها باید حداقل دو ساعت از هم مصرف شوند.

ویتامین E و داروهای رقیق کننده خون: وقتی ویتامین E با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف شود، خطر خونریزی را افزایش می دهد. اگر رقیق کننده خون مصرف می کنید، قبل از شروع مصرف ویتامین E با پزشک مشورت کنید.

خار مریم و داروهای مختلف: مکمل های خارمریم می توانند با بسیاری از داروها از جمله داروهای ضد افسردگی، قرص های ضد بارداری و رقیق کننده های خون تداخل داشته باشند. خار مریم می تواند اثربخشی این داروها را کاهش دهد و مخلوط کردن آنها می تواند اثرات مضری ایجاد کند.

گلدن سیل و داروهای انعقاد خون: مکمل‌های گلدن‌سیل می‌توانند با برخی داروها از جمله داروهای لخته‌کننده تداخل داشته باشند. این تداخل ممکن است توانایی بدن برای لخته شدن خون را کاهش دهد که می تواند منجر به خونریزی یا کبودی شود. با توجه به جدی بودن این تداخل، اغلب توصیه می شود از مصرف همزمان داروهای گلدن سیل و انعقاد خون خودداری کنید.

جینکو بیلوبا و داروهای رقیق کننده خون: جینکو بیلوبا همچنین می توانند خطر خونریزی را در صورت مصرف با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین یا آسپرین افزایش دهند.

ریشه شیرین بیان و داروهای ادرارآور یا داروهای فشار خون: مکمل های حاوی ریشه شیرین بیان می توانند با داروهای ادرارآور و داروهای فشار خون تداخل داشته باشند و عوارض جانبی آنها را بدتر کنند یا حتی باعث ایجاد مشکلات جدی مانند عدم تعادل پتاسیم یا نوسانات فشار خون در بدن شوند.

اگر داروی خاصی مصرف می کنید و به اضافه کردن مکمل به روتین روزانه خود فکر می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

اگر از این ترکیبات استفاده می کنید چه باید کرد؟

اگر برای شما دارو تجویز می شود و برای استفاده از مکمل ها برنامه ریزی می کنید، زمان بندی نکته بسیار مهمی است. به عنوان مثال داروهای هورمونی تیروئید باید با معده خالی مصرف شوند و حداقل چهار ساعت از مکمل ها فاصله داشته باشند، به خصوص اگر حاوی کلسیم و آهن باشند.

تان افزود: « سایر داروهای غدد درون ریز مانند داروی پوکی استخوان فوزاماکس و داروی دیابت ریبلسوس باید با معده خالی مصرف شوند و حداقل ۳۰ دقیقه از سایر داروها جدا مصرف شوند.»

برای جلوگیری از فعل و انفعالات احتمالی، کرامبل اسمیت توصیه می کند در مورد ویژگی های زمان بندی دوزهای دارویی با پزشک صحبت کنید. به عنوان یک قاعده کلی، هنگام مصرف مکمل ها و داروهای خود حداقل دو ساعت بین مصرف آنها، فاصله بگذارید.

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرید

پزشک شما می‌تواند شما را راهنمایی کند که از چه ترکیباتی اجتناب کنید و چگونه از مکمل‌ها با داروها استفاده کنید.

به طور کلی، این هرگز ایده بدی نیست که به پزشک اطلاع دهید که آیا به آزمایش دارو یا مکمل جدیدی فکر می‌کنید، زیرا لزوماً از خطرات احتمالی آن اطلاعی ندارید.

کرامبل اسمیت گفت: «مکمل ها بی ضرر به نظر می رسند، اما اگر می خواهید مکمل جدیدی را شروع کنید، واقعا مهم است که با یک متخصص مشورت کنید.»

چگونه خودتان تداخلات دارویی را بررسی کنید

همچنین می‌توانید هنگام مصرف داروهای خود از داروساز در مورد ترکیب دارو و مکمل سؤال کنید. داروسازان آموزش دیده اند و می توانند در مورد تداخلات دارویی، از جمله مواردی که می تواند با مکمل های غذایی رخ دهد، به شما اطلاعات کافی را منتقل کنند. آنها همچنین به پایگاه داده ها و ابزارهای جامعی دسترسی دارند که به آنها امکان می دهد تعاملات احتمالی را بررسی کنند.

یک داروساز می‌تواند به شما در مورد نحوه استفاده ایمن از مکمل‌ها، بررسی تداخلات، پیشنهاداتی در مورد زمان‌بندی دوزهای شما، یا ارائه جایگزین‌هایی به شما کمک کند. در برخی موارد، یک داروساز ممکن است بتواند تنظیم دوز را پیشنهاد دهد که می تواند به شما در جلوگیری از تداخل کمک کند.

مهم است که به داروساز فهرست کاملی از همه چیزهایی که مصرف می کنید، از داروهای تجویزی گرفته تا محصولات و مکمل های OTC، بدهید، زیرا این اطلاعات به او کمک می کند دقیق ترین ارزیابی را انجام دهد.

همچنین چندین پایگاه داده و ابزار آنلاین از منابع معتبر وجود دارد که می توانید از آنها برای بررسی تداخلات احتمالی داروها و مکمل ها به تنهایی استفاده کنید، از جمله:

MedlinePlus: این وب سایت توسط مؤسسه ملی بهداشت (NIH) حمایت می شود و توسط کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده مدیریت می شود. اطلاعات زیادی در مورد داروها از جمله تداخلات احتمالی بین آنها ارائه می دهد.

مرکز ملی سلامت تکمیلی (NCCIH): وب سایت NCCIH توصیه های کلی در مورد استفاده ایمن از مکمل ها ارائه می دهد و مروری بر گیاهان و مکمل های خاص ارائه می دهد.

Drugs.com : این وب سایت یک منبع جامع برای بررسی تداخلات دارویی، گیاهان دارویی و مکمل ها است. می‌توانید نام داروها و یا مکمل‌هایی را که مصرف می‌کنید وارد کنید و هر گونه تداخلات شناخته شده را به شما نشان می‌دهد.

اگرچه این منابع می توانند اطلاعات مفیدی را ارائه دهند، اما جایگزین توصیه های پزشکی حرفه ای نیستند. همیشه قبل از شروع، توقف، یا تغییر رژیم دارو یا مکمل خود با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

منبع: سلامت نیوز


( ۱۵ )

نظر شما :