دعوت سازمان غذا و دارو از داروخانه ها برای پیوستن به «بسیج ملی کنترل فشار خون»

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۲۲ کد : ۴۲۳۲ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۴۷۱
روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه اراک – به نقل از ایفدانا، بیماری پرفشاری خون اولین عامل خطر مرگ و میر در جهان و ایران است. سالانه ۱۰.۴ میلیون نفر به علت بالا بودن فشارخون بالا در جهان می میرند و ۲۱۸ میلیون سال ناتوانی و مرگ زودرس DALY) ناشی از آن) به جا می ماند. برای کنترل این بزرگترین عامل خطر مرگ و ناتوانی مردم، به دستور مقام عالی وزارت «بسیج ملی کنترل فشار خون» از روز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ مصادف با روز جهانی فشار خون درکشور آغاز خواهد شد و ساختار شورای راهبردی و ساختار اجرایی این بسیج ملی در ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شرح زیر تعیین شده است:
دعوت سازمان غذا و دارو از داروخانه ها برای پیوستن به «بسیج ملی کنترل فشار خون»
  • هدف بسیج: پیشگیری، شناخت و کنترل فشار خون بالا
  • گستره اجراء: کل کشور در مناطق شهری و روستایی
  • گروه هدف: همه افراد بالای 30 سال، خانم های باردار و بیماران کلیوی
  • محل در نظر گرفته شده و در دسترس برای مراجعه افراد: همه خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت
  • کلینیک های وابسته به بیمارستان ها، داروخانه ها، محل های تجمعی مانند محل برگزاری نماز جمعه، کارگاه ها و کارخانجات، ادارات دولتی با تعداد زیاد پرسنل و ...
  • تفاوت با موارد مشابه: ثبت برخط الکترونیک نتایج سنجش فشار خون و سایر موارد در نظر گرفته شده در بسیج و امکان رصد روند انجام کار در نقاط مختلف، اصلاح مشکلات موجود و امکان پایش برخط فرآیند طراحی شده.

در این بسیج ملی کلیه گروههای پزشکی نقش خواهند داشت و بدیهی است همکاری داروخانه ها در بسیج ملی کنترل فشارخون با توکل بر پروردگار باریتعالی و کمک یکایک شما معرف نقش بی بدیل داروسازان در تیم سلامت خواهد بود.

بدین وسیله از کلیه داروخانه هایی که داوطلب شرکت در این بسیج ملی هستند، دعوت می شود با توجه به محدودیت زمانی تا حداکثر شنبه مورخ یکم خردادماه اردیبهشت ماه حضور خود را در این بسیج ملی به معاونت غذا و داروی دانشگاه مربوطه اعلام نمایند. 
 
لازم به ذکر است، حضور داوطلبانه در این بسیج ملی 100 امتیاز ازرشیابی برای داروخانه در برخواهد داشت. 
 
انتظار می رود، داروخانه های داوطلب فضای مناسب جهت اجرای طرح را در داروخانه فراهم کنند.

 

کلید واژه ها: طرح بسیج فشار خون


نظر شما :