بیشترین آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی در کشور کدامند؟

۲۶ فروردین ۱۴۰۳ | ۲۱:۱۳ کد : ۴۲۸۶۱ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۴۳
رئیس اداره پایش زنجیره مصرف داروی سازمان غذا و دارو در گفتگو با ایفدانا آنتی‌بیوتیک‌های آموکسی‌سیلین و سفکسیم پرمصرف‌ترین داروهای تامینی در سال ۱۴۰۲ از نظر ریالی برشمرد و عدد آن را حدود ۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
بیشترین آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی در کشور کدامند؟

دکتر محمدحسین متولی با اشاره به آنتی‌بیوتیک‌ها به‌عنوان پرمصرف‌ترین داروها در کشور، حجم زیادی از آن را مربوط به مصرف خودسرانه افراد ارزیابی کرد.

 

وی در توضیح بیشتر ادامه داد: بر خلاف تصور عموم، آنتی‌بیوتیک‌ها بر عفونت‌های ویروسی بی تاثیر هستند و منجر به بهبود نمی‌شوند؛ به همین دلیل در این عفونت‌ها مصرف آنتی‌بیوتیک بی‌اثر و استفاده از انواع دیگر آن برای اثربخشی پرضررتر است.

رئیس اداره پایش زنجیره مصرف داروی سازمان غذا و دارو همچنین گفت: مصرف بیش از حد و غیراصولی آنتی‌بیوتیک‌ها به باکتری‌ها فرصت می‌دهد مکانیسم‌های دفاعی آنها را برای مقاومت در برابر داروها فعال‌تر کنند. هر زمانی که هر فردی در جامعه یک آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کند، باکتری‌های حساس و مفید بدن از بین می‌روند؛ اما باکتری‌های مقاوم شروع به رشد و تکثیر می‌کنند.

 

دکتر متولی با تاکید بر مصرف دارو با تجویز پزشک، بیشترین آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ را آزیترومایسین، سفکسیم، مترونیدازول، آموکسی‌سیلین، کوآموکسی کلاو، سیپروفلوکساسین، سفازولین، لووفلوکساسین معرفی کرد.

کلید واژه ها: آنتی بیوتیک مصرف دارو تجویز


نظر شما :