داروهای نیازمند نسخه را تنها با دریافت نسخه تهیه کنیم

۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۴:۴۱ کد : ۴۳۰۱۱ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۳۸
به دلیل اهمیت حفظ ایمنی بیمار، استفاده مسئولانه از داروها و الزام به همراه داشتن نسخه برای تهیه برخی دارو ها ضروری است.
داروهای نیازمند نسخه را تنها با دریافت نسخه تهیه کنیم

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو،  از دلایل الزام به همراه داشتن نسخه برای تهیه برخی دارو ها، آگاهی نداشتن در مورد عوارض احتمالی، تداخل داروها، نبود آگاهی در زمینه دوره درمانی موردنیاز و دوز کافی برای پاسخ گرفتن از مصرف یک دارو، نبود امکان پایش پاسخدهی به دارو، جلوگیری از سوء مصرف و به طور کلی، حفظ سلامت بیماران است.

در خصوص دارو‌های نیازمند نسخه و خطرات احتمالی ناشی از مصرف اشتباه، داروسازان نقش حیاتی در زمینه آموزش عوارض ناخواسته دارویی به بیماران دارند.
در ادامه چند نکته کلیدی را در این زمینه، مرور می‌کنیم:

راه‌های ارتباطی با داروسازان را به خاطر بسپاریم

با شماره ۱۹۰ (واحد اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی محل زندگی خود تماس بگیرید و یا در صورت حساسیت و محرمانگی بالای مورد نگرانی شما، از اتاق مشاوره دارویی (تعبیه شده در داروخانه‌های تازه تاسیس) بهره گیری کنید.

رعایت دقیق رژیم درمانی

رعایت دقیق رژیم دارویی تجویز شده، اهمیت بالایی دارد.
فراموش کردن دوز داروها، مصرف بیش از اندازه تصادفی، مدت زمان ناکافی درمان و یا قطع ناگهانی و خودسرانه برخی دارو‌ها می‌تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت روانی داشته باشد.

آگاهی یابی از خصوصیات، عوارض احتمالی و تداخلات دارو‌ها

دقت کنیم که برخی از دارو‌ها (به ویژه دارو‌های روانپزشکی) برای پاسخ درمانی مناسب به زمان نیاز دارد، بنابراین ضرورت دارد تداخل و عوارض جانبی احتمالی شناخته شده مرتبط با دارو‌های تجویز شده را با مشورت با دکتر داروساز مورد بررسی قرار دهیم و در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی (به ویژه در موارد حساسیت به دارو ها) پزشک معالج خود را در جریان بگذاریم.

پس از اتمام دوره درمان، دارو‌های استفاده نشده را دور بریزیم

پس از اتمام دوره درمان، نگهداری برخی دارو‌های باقیمانده در منزل، می‌تواند آسیب زا باشد.
همه دارو‌هایی که منقضی شده است، همراه با بسته‌های دارویی و یا بطری‌های دارویی که برچسب مشخص ندارند و یا قرص‌های نصف شده و اسپری‌های استنشاقی (به علت قابلیت اشتعال) باید از بین برده شده و یا دور ریخته شود. برای دانستن اینکه کدام دارو‌ها را می‌توان یا نمی‌توان نگاه داشت، باید با پزشک و یا داروساز خود مشورت کنیم.

به گروه‌های پرخطر، اجازه دسترسی به دارو‌های خود را ندهیم.

احتمال آسیب رسانی سهوی به اطفال و سالمندان، به علت عدم شناخت دارو وجود دارد؛ بنابراین باید مراقب نشانه‌های هشدار دهنده در خصوص احتمال مصرف خودسرانه و یا سهوی دارو‌ها باشیم.

کلید واژه ها: دارو نیازمند نسخه معاونت غذا و دارو اراک


نظر شما :