معاون غذا و دارو اراک بیان کرد:

نحوه نگهداری داروها در فصل گرما

۱۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۴۰ کد : ۴۵۲۴ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۸۳۷۵
دکتر علیمرادیان :کپسول های نرم حاوی ترکیبات دارویی بخصوص داروهای محلول در چربی و غیره را در فصل تابستان بهتر است در داخل یخچال نگهداری کرد.
نحوه نگهداری داروها در فصل گرما

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک ،دکتر علیمرادیان معاون غذا و دارو گفت: نور، دمای زیاد و رطوبت را عوامل اصلی آسیب رسان به داروها هستند و داروها باید دور از نور و رطوبت قرار گیرند.داروها نباید در اطاق پر نور یا دمای بیشتر از 25 درجه سانتی گراد نگهداری شوند؛ بنابراین بسیاری از داروها باید در محیطی با دمای خنک نگهداری شوند مگر داروهایی که شرایط خاص دارند.

وی در خصوص افرادی که باید دارو را در خانه نگهداری کنند، گفت: بیماران مزمنی مانند بیماران صرعی و بیماران پیوندی که برای یک دوره مشخص باید دارو مصرف کنند و قطع دارو برایشان خطرناک است باید تا مدتی حداقل یک الی دو ماه دارو در منزل داشته باشند. یا کسانی که کودک با سابقه تب بالا و تشنج در منزل دارند نیز باید داروهای لازم برای تب بالا را با مشورت پزشک در منزل نگهداری کنند تا در صورت لزوم از داروها استفاده کنند.

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی در ادامه به کشاورزان در خصوص نگهداری سموم دفع آفات توصیه کرد:‌ افرادی که به هر دلیلی با سموم در ارتباط هستند مانند کشاورزان که مجبورند سموم دفع آفات را در منزل نگهداری کنند این امکان وجود دارد که یکی از اعضای خانواده با مصرف اشتباه سموم، دچار مسمومیت شود. بنابراین این افراد باید با مرکز اطلاع رسانی دارو ارتباط برقرار نمایند و راهنمایی های لازم را دریافت کنند تا در صورت مصرف اشتباه سم، کمک رسانی به فرد مسموم شده را از قبل آموزش دیده باشند.

دکترعلیمرادیان  به برخی داروهایی که نباید در منزل نگهداری شوند، اشاره و بیان کرد: از میان داروهایی که نباید در منزل نگهداری شوند می توان به انواع آنتی بیوتیک ها اشاره کرد؛ چرا که آنتی بیوتیک نباید خودسرانه مصرف شود؛ آنتی بیوتیک وقتی توسط پزشک تجویز می شود، باید دوره درمان آن کامل شود. در غیر این صورت مشکل آفرین می شود. چون پزشک برای فرد آنتی بیوتیک تجویز می کند و ممکن است علت موثر نبودن دارو یا به علت حساسیت دارویی پزشک، مصرف دارو را قطع نموده و داروی دیگری را جایگزین نماید.

معاون غذا و دارو اراک با تاکید بر اینکه آنتی بیوتیک باقی مانده نباید در بین داروها باقی بماند گفت: در این صورت مصرف داروی آنتی بیوتیک خود سرانه تلقی می شود، داروهایی که نمی شناسیم و نمی دانیم به چه منظور تجویز شدند را نباید نگهداری کنیم. همچنین داروهایی که بصورت فله ای در پاکت قرار می دهند و به تعداد مشخص به بیمار داده می شود ممکن است ایجاد مسمومیت کند که علت مسمومیت مشخص نمی شود که با چه دارویی صورت گرفته است. پس هر دارویی که از بسته بندی خارج می شود را نباید در منزل نگهداری کرد.

این داروساز، آشپزخانه، داخل کابینت نزدیک گاز و هود را از جمله مکان های نامناسب برای نگهداری دارو عنوان و بیان کرد: چون حرارت گاز و بخارهای متصاعد شده از غذا به دارو آسیب شدید می رساند. کابینت های داخل حمام و نزدیک در حمام که بخار ناشی از حمام خارج می شود؛ همچنین در محل روشویی که بخار حمام در آن فضا می پیچد و حرارت بالا می رود؛ و یا قرار دادن دارو در طولانی مدت در داخل اتومبیل بویژه اینکه دارو چند ساعت داخل اتومبیل در هوای گرم تابستان در خیابان، باقی می ماند، دچار آسیب خواهند شد.

وی با تاکید بر این‌که تا زمانی که انسولین را باز و استفاده نکردید حتما آن را در طبقات پایین یخچال قرار دهید، گفت: وقتی انسولین را باز می کنید بسته به نوع انسولین، مثلاً انسولین قلمی را بین 10 الی20 روز می توان بیرون یخچال هم نگهداری کرد.

کلید واژه ها: دارویی دکتر علیمرادیان


( ۲۷۴ )

نظر شما :