معاون امور دارویی معاونت غذا و دارو اراک بیان کرد:

داروهای گیاهی حتما با تجویز پزشک خریداری و مصرف شود

۱۶ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۸ کد : ۵۶۰۳ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۶۴۴
دکتر محسنی با تاکید بر عدم مصرف خودسرانه داروهای گیاهی گفت : داروهای گیاهی موجود در عطاری ها و دیگر مراکز عرضه به دلیل احتمال عوارض و مسمومیت ها باید حتما با تجویز و مشاوره داروساز یا پزشک تهیه و مصرف شود.
داروهای گیاهی حتما با تجویز پزشک خریداری و مصرف شود

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک: دکتر ژیلا محسنی بیان کرد: تجویز داروهای گیاهی باید بر اساس خصوصیات فردی و شرایط بیمار اعم از طبع و مزاج ، سلامت تمامی دستگاه های بدن ، همزمانی با مصرف داروهای شیمیایی ، نوع رژیم غذایی  و غیره توسط دراوساز یا پزشک صورت گیرد.

عضو هئیت علمی دانشگاه افزود: داروهای گیاهی دارای مواد مختلف هستند که هر کدام در بدن مثل یک داروی تک عمل می کند و باید بدن بتواند آن را متابولیزه و دفع نماید که اکثر آنها ناشناخته اند و تحقیقات زیادی روی این مواد صورت نگرفته است.

وی افزود : نکته ی مهم دیگری که وجود دارد علاوه بر نوع داروی تجویز شده مقدار و طول مدت مصرف هر نوع داروی گیاهی است که در هر فرد نسبت به افراد دیگر متفاوت است که حتما باید به این نکته توجه کرد ، در غیر اینصورت به جای بهبود بیماری  باعث آسیب نیز در فرد خواهد شد .

همچنین خاطرنشان کرد : از شایع ترین عوارض می توان به افزایش آنزیم های کبدی ، نارسایی های کبدی ، مشکلات کلیوی ، افت فشار خون ، افت قند خون ، حساسیت های پوستی و سمیّت تنفسی نیز اشاره کرد .

دکتر ژیلا محسنی تصریح کرد : در حال حاضر داروهای گیاهی از قبیل چاقی ، ‌لاغری، ‌ترک اعتیاد ، دیابت ، دمنوش ها و سایر دیگر داروهای گیاهی  در بازار بدون مجوز و تائیدیه سازمان غذا و دارو به فروش می رسد که مصرف کنندگان باید در خرید آن دقت لازم را داشته باشند .

وی در پایان تاکید کرد :گیاهان دارویی را نیز به توجه به راهنمای مصرف و دُز و بازه زمانی مناسب استفاده کنند و از مصرف خودسرانه و بدون مشورت با داروساز یا پزشک خودداری نمایند.

انتهای پیام/

رسول غفاری

کلید واژه ها: دکتر محسنی داروهای گیاهی


نظر شما :