معاون غذا و دارو اراک:

مزارع استان مرکزی باید شناسنامه‌دار شوند

۲۳ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۹:۰۸ کد : ۵۶۸ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۵۲۷
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: جهاد کشاورزی در راستای کنترل کود و سم در مزارع باید نظارت خود را بیشتر کند و محصولات را در مزارع شناسنامه‌دار کند.
مزارع استان مرکزی باید شناسنامه‌دار شوند

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکترمصطفی دلاور  در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: مواد غذایی شامل دو گروه مواد غذایی فرآوری شده که در صنایع تولید می‌شوند و مواد غذایی خام شامل محصولات کشاورزی، دامی و غیره می‌‌شود.

وی افزود: حوزه غذای معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تنها متولی غذاهای فرآوری شده است و گوشت، مرغ، شیر خام و غیره جزو حیطه وظایفی ما نیست گر چه در زمینه بهداشت محیط نظارت‌هایی وجود دارد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: 2 هزار مورد بازرسی تاکنون انجام شده که در مجموع از لحاظ بهداشتی و ایمنی تولید این نوع از مواد غذایی از متوسط کشوری وضعیت خیلی بهتری داریم.

دلاور بیان کرد: در رابطه با باقیمانده سموم که جزو برنامه ششم است، وزارتخانه جهاد کشاورزی و بهداشت در آن وظیفه دارند که وظیفه جهاد کشاورزی کنترل کود و سم در مزارع بوده که باید نظارت خود را بیشتر کند و دیگر این که این محصولات را در مزارع شناسنامه‌دار کند که معلوم شود محصول مشکل‌دار متعلق به کدام مزرعه بوده که متاسفانه در این زمینه کار نشده است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت در زمینه آزمایش باقیمانده سموم وظیفه دارد اما چون در این زمینه نیاز به دستگاه‌های گران‌قیمت، استانداردهای زیاد و نیروی متخصص وجود دارد 10 قطب در کشور انتخاب شده است که دیگر استان‌ها نمونه‌گیری را انجام و برای آزمایش به این قطب‌ها ارسال می‌کنند و قطب مربوط به استان مرکزی استان زنجان است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی عنوان کرد: ارزیابی کشوری الان در حال انجام است اما چون شناسنامه‌دار شدن انجام نشده خیلی نمی‌توان تاثیرگذار بود که این مطالبه را باید از جهاد کشاورزی داشت.

دلاور اضافه کرد: در رابطه با بحث تراریخته‌ها بحث‌های زیادی وجود دارد و در این زمینه کمیته کشوری تشکیل شده است اما تاکنون مشکلی در زمینه تراریخته آن گونه که شایعات وجود دارد نداشته‌ایم.

وی افزود: در رابطه با داروی بیماران خاص و تجهیزات پزشکی تحت تاثیر نوسانات ارزی قرار گرفته‌ایم و در بحث تجهیزات چون اکثر تجهیزات و مواد اولیه آنها وارداتی است بیشتر این موضوع مشهود است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: با وجود تمام مشکلات طبق دستور وزارتخانه تاکنون تمام بیماران بستری داروهای مورد نیاز خود را در داخل بیمارستان‌ها تهیه کرده‌اند.

انتهای پیام/

رسول غفاری


نظر شما :