مراقبت های بهداشتی اولیه مؤثرترین و کارآمدترین راه برای دستیابی به سلامتی

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۲۰:۵۶ کد : ۹۰۱۴ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۸۳۵۳
از آنجا که مراقبت های بهداشتی اولیه بهترین روش تامین خدمات ومراقبت های بهداشتی برای همه و درهمه جا بوده، مؤثرترین و کارآمدترین راه برای دستیابی به سلامتی برای همه است.
مراقبت های بهداشتی اولیه مؤثرترین و کارآمدترین راه برای دستیابی به سلامتی

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، همه مردم، درسراسر دنیا، استحقاق مراقبت مناسب، درجامعه‌ای مناسب را دارند. این بنای اساسی مراقبت‌های بهداشتی اولیه است.
مراقبت‌های بهداشتی اولیه (PHC) عمده نیازهای بهداشتی یک فرد را در طول زندگی‌اش برطرف می‌کند که شامل سلامتی جسمی، ذهنی واجتماعی است و به جای بیماری محور، مردم محوراست. مراقبت‌های بهداشتی اولیه یا PHC رویکردی درکل جامعه است که شامل ارتقاء سلامت، پیشگیری از بیماری، درمان، توانبخشی ومراقبت تسکین دهنده است.
رویکرد مراقبت‌های بهداشتی اولیه ازسه بخش شامل تامین نیازهای بهداشتی مردم در طول زندگی، پرداختن به عوامل اصلی‌تر بهداشت از طریق سیاست و اقدام چند بخشی؛ و توانمند سازی افراد، خانواده‌ها و جوامع برای برعهده گرفتن مسئولیت سلامتی خود تشکیل شده است.
با فراهم کردن وتامین مراقبت در جامعه وهمچنین مراقبت ازطریق جامعه،PHC نه تنها نیازهای بهداشت فردی و خانواده را، بلکه مسئله مهم تروگسترده ‌تر بهداشت عمومی و نیازهای تعریف شده جوامع را برطرف می‌کند.
اصول مراقبت‌های بهداشتی اولیه برای اولین باردراعلامیه آلما-آتا در سال 1978 که در واقع رویداد و نقطه عطف مهمی در بهداشت جهانی بود، نگاشته شد. چهل سال بعد، رهبران جهان در کنفرانس جهانی مراقبت های بهداشتی اولیه که در اکتبر سال 2018 در آستانه، قزاقستان برگزار شد، اعلامیه آستانه را تصویب کردند.

https://www.who.int/health-topics/primary-health-care#tab=tab_1

کلید واژه ها: مراقبت های بهداشتی


( ۹۶ )

نظر شما :