داروی آزیترومایسین چیست؟ کاربرد و عوارض جانبی Azithromycin

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۹ کد : ۹۵۲۵ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۴۰۷۵۳۸۴
داروی آزیترومایسین چیست؟ کاربرد و عوارض جانبی Azithromycin

آزیترومایسین
آزیترومایسین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود . این یک آنتی بیوتیک از نوع ماکرولید است. آزیترومایسین با توقف رشد باکتری ها کار می کند. این دارو برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا ) موثر نخواهد بود. استفاده غیر ضروری یا استفاده نادرست از هرگونه آنتی بیوتیک می تواند منجر به کاهش اثربخشی آن شود.
آزیترومایسین چیست؟آزیترومایسین (Zithromax) یک آنتی بیوتیک است که می تواند به درمان برخی از عفونت های باکتریایی کمک کند. به طور کلی استفاده از آن در هنگام شیردهی بی خطر است ، اما افرادی که بیماری قلبی دارند باید از مصرف این دارو خودداری کنند.آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک در کلاس ماکرولیدها است. سازمان غذا و داروی (FDA) اولین بار در سال 1991 آزیترومایسین را تأیید کرد. مانند همه آنتی بیوتیک ها ، آزیترومایسین تنها می تواند با باکتری های خاصی مبارزه کند. به همین دلیل مهم است که قبل از مصرف دارو با پزشک صحبت کنید. آزیترومایسین در برابر عفونت های ویروسی یا به عنوان مسکن موثر نیست.
در این مقاله مروری بر آزیترومایسین از جمله کاربردهای آن ، عوارض جانبی ، هشدارها و تداخلات دارویی ارائه شده است.

aHR0cDovL2JleXRvb3RlLmNvbS9pbWFnZXMvc3Rvcmllcy9oZWFsdGgvYXBwbGljYXRpb24tYXppdGhyb215Y2luMDItNS5qcGc= 
 

پزشک ممکن است آزیترومایسین را برای درمان عفونت های باکتریایی زیر تجویز کند
آزیترومایسین چه می کند؟به عنوان مثال پزشک ممکن است آزیترومایسین را برای عفونت سینوس ، بیماری مزمن انسدادی ریه یا لوزه تجویز کند. آزیترومایسین می تواند با طیف گسترده ای از باکتری ها از جمله بسیاری در خانواده استرپتوکوک مبارزه کند. این می تواند مانع از رشد باکتریهای مضر شود.
پزشکان تمایل دارند از این دارو برای درمان عفونت های خفیف تا متوسط ​​ریه ها ، سینوس ها ، پوست و سایر قسمت های بدن استفاده کنند.پزشک ممکن است آزیترومایسین را برای درمان عفونت های باکتریایی زیر تجویز کند:
• عفونت های سینوسی مربوط به موراکسلا کاتارالیس یا استرپتوکوک پنومونیه • بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) عوارض مربوط به موراکسلا کاتارالیس و ذات الریه
• برخی عفونت های پوستی مربوط به استافیلوکوکوس اورئوس ، استرپتوکوک پیوژنز یا استرپتوکوک آگالاکتیا• ورم لوزه مربوط به استرپتوکوک پیوژنز
• مجاری ادراری و سرویسیت مربوط به کلامیدیا تراکوماتیس• زخمهای دستگاه تناسلی سرطان (در مردان) مربوط به هموفیلوس دوکرئی
• برخی از عفونت گوش در کودکان در سن 6 ماه و بالاتر نحوه مصرف آزیترومایسین آزیترومایسین را چگونه مصرف کنیم؟
آزیترومایسین یک داروی تجویزی است. بنابراین ، مردم نباید آن را بدون نسخه مصرف کنند.این دارو به صورت قرص ، شربت خوراکی ، قطره چشم و تزریق در دسترس است. بهترین نوع و دوز مصرفی به نوع عفونت فرد بستگی دارد.
افراد می توانند دارو را با یا بدون غذا مصرف کنند. آنها باید قبل از استفاده از شربت ، آن را به طور کامل تکان دهند.برخی از نمونه های دوزهای رایج عبارتند از :
عفونتمقدار مصرفذات الریه پنومونیورم لوزه
عفونتهای پوستی دوز اولیه 500 میلی گرم (میلی گرم) و 250 میلی گرم یک بار در روز تا روز 5 مصرف می شود بیماری مزمن انسدادی ریه خفیف تا متوسط500 میلی گرم در روز به مدت 3 روز
یادوز اولیه 500 میلی گرم و به دنبال آن 250 میلی گرم یک بار در روز تا روز 5
عفونت های سینوسی500 میلی گرم در روز به مدت 3 روززخم دستگاه تناسلی یک دوز واحد از 1 گرمعفونت‌ گردن‌ رحم‌اورتریت
یک دوز واحد از 1 گرم اورتریت گنوکوکی یک دوز واحد از 2 گرماستفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها می تواند منجر به ایجاد گونه های مقاوم در برابر باکتری ها شود ، به این معنی که دیگر آنتی بیوتیک ها علیه آنها کار نمی کنند. به این مقاومت آنتی بیوتیکی گفته می شود.
در هنگام مصرف آزیترومایسین یا هر آنتی بیوتیک دیگر ، افراد باید اقدامات احتیاطی زیر را رعایت کنند:• تمام دوره های آنتی بیوتیک هایی که پزشک توصیه می کند ، حتی زمانی که احساس بهتری می کنید ، مصرف کنید.
• بدون نسخه آنتی بیوتیک مصرف نکنید. همه آنتی بیوتیک ها نمی توانند همه باکتری ها را درمان کنند.• آنتی بیوتیک ها را به اشتراک نگذارید.
• آنتی بیوتیک ها را در برنامه دوز متفاوت از برنامه ای که پزشک تجویز می کند مصرف نکنید.• در صورت بروز عوارض جانبی بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.
• برای علائم واکنش آلرژیک مانند مشکل تنفس به اورژانس بروید.aHR0cDovL2JleXRvb3RlLmNvbS9pbWFnZXMvc3Rvcmllcy9oZWFsdGgvYXBwbGljYXRpb24tYXppdGhyb215Y2luMDItMy5qcGc= عوارض آزیترومایسینعوارض جانبی آزیترومایسین :
عوارض جانبی آزیترومایسین ممکن است شامل تهوع و استفراغ باشد.مانند همه داروها ، آزیترومایسین می تواند عوارض جانبی خاصی داشته باشد. اینها معمولاً جزئی هستند. در آزمایشات بالینی ، تنها 0.7٪ از افراد به دلیل عوارض جانبی مصرف Zithromax را متوقف کردند.
بیشتر عوارض جانبی که باعث شده افراد جلوی مصرف دارو را بگیرند دستگاه گوارش است ، مانند:- حالت تهوع
- استفراغ- اسهال
- درد در شکمعوارض جانبی کمتری که در 1٪ موارد رخ می دهد شامل موارد زیر است:
- تپش قلب یا درد قفسه سینه- رفلکس اسید
- سرگیجه- سردرد
- خستگی- واژینیت
- بثورات- پوست خشک
- حساسیت به آفتابعوارض جانبی جدی نادر است اما می تواند شامل موارد زیر باشد:
- آسیب کبد به ویژه در افرادی که سابقه مشکلات کبد را دارند.- تغییر ریتم قلب ، که بیشتر در افرادی که داروهای ضربان قلب مصرف می کنند ، افراد مسن و کسانی که پتاسیم خون کم دارند.
- واکنشهای آلرژیک جدیaHR0cDovL2JleXRvb3RlLmNvbS9pbWFnZXMvc3Rvcmllcy9oZWFsdGgvYXBwbGljYXRpb24tYXppdGhyb215Y2luMDItMS5qcGc= آزیترومایسین ممکن است با سایر داروهایی که فرد مصرف می کند تداخل داشته باشدهشدارها :
افرادی که میاستنی گراویس دارند ، وضعیتی که باعث ضعف عضلات می شود ، ممکن است باعث بدتر شدن علائم یا مشکلات تنفسی شوند.افرادی که سابقه واکنش آلرژیک به ماکرولیدها یا کتولیدها را دارند نباید از آزیترومایسین استفاده کنند.
تداخلات دارویی آزیترومایسین :آزیترومایسین ممکن است با سایر داروهایی که فرد مصرف می کند تداخل داشته باشد.
• به عنوان مثال ، استفاده از آزیترومایسین در هنگام مصرف نلفیناویر ، که دارویی برای درمان HIV است ، می تواند خطر ناهنجاری های کبدی و مشکلات شنوایی را افزایش دهد.• آزیترومایسین همچنین می تواند اثرات رقیق کننده خون مانند وارفارین را افزایش دهد.
• داروهای دیگری که ممکن است با آزیترومایسین در تعامل باشند عبارتند از:دیگوکسین ، یک داروی قلب است
کلشی سین ، یک داروی نقرسفنیتوئین ، یک داروی تشنج
آنتی اسیدها حاوی منیزیم یا آلومینیوم هستندقبل از مصرف آزیترومایسین ، فرد باید تمام داروهای فعلی ، مکمل ها و داروهای موجود را به پزشک اطلاع دهد. همیشه قبل از قطع مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

 آزیترومایسین ممکن است در دوران بارداری و در هنگام شیردهی بی خطر باشد
بارداری و شیردهی :ممکن است فرد در هنگام شیردهی آزیترومایسین مصرف کند، اما ابتدا باید در مورد این موضوع با یک متخصص بهداشت صحبت کند.
آزیترومایسین ممکن است در دوران بارداری و در هنگام شیردهی بی خطر باشد.مطالعات مربوط به حیواناتی که دوزهای بسیار زیادی از آزیترومایسین دریافت کرده اند ، خطر افزایش سقط جنین یا نقص هنگام تولد را پیدا نکرده است.
با این حال ، هیچ مطالعه ای با کیفیت بالا در انسان های باردار انجام نشده است ، بنابراین برچسب دارو در حال حاضر بیان می کند که " آزیترومایسین باید در دوران بارداری فقط در صورت لزوم استفاده شود ."آزیترومایسین می تواند به شیر مادر منتقل شود و به دنبال آخرین دوز یک فرد ممکن است 48 ساعت در آن باقی بماند. اگرچه استفاده از آن در هنگام شیردهی کاملاً بی خطر است ، اما آزیترومایسین ممکن است باعث ایجاد اسهال ، استفراغ یا بثورات در بعضی از نوزادان شود.
اگر فرد باردار باشد ، ممکن است باردار باشد یا قبل از مصرف آزیترومایسین ، شیر مادر را به پزشک اطلاع دهد. اگر کودک شیرخوار در حالی که والدین آزیترومایسین مصرف می کند عوارض جانبی ایجاد می کند ، برای مشاوره با پزشک تماس بگیرید.آزیترومایسین در مقابل سایر آنتی بیوتیک ها
آزیترومایسین بسیاری از عفونت های مشابه را درمان می کند که داروهایی مانند پنی سیلین و آموکسی سیلین می توانند آن را درمان کنند.پزشک ممکن است آزیترومایسین را به عنوان جایگزینی برای سایر آنتی بیوتیک ها تجویز کند ، زیرا به طور معمول نیاز به یک دوره کوتاه تر دارد. همچنین برای افرادی که سابقه حساسیت نسبت به سایر داروها را دارند ، یا هنگامی که سایر آنتی بیوتیکها کار نمی کنند ، گزینه مناسبی است.
از آنجا که خطر ابتلا به مشکلات سلامت قلب با آزیترومایسین بیشتر از برخی دیگر از آنتی بیوتیک های دیگر است ، افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ورم مفاصل باید از پزشک خود در مورد امتحان کردن یک آنتی بیوتیک متفاوت سؤال کنند.گردآوری:بخش سلامت بیتوته

کلید واژه ها: آزیترومایسین


( ۱۸۰۱۲ )

نظر شما :