کمبود داروی «مایفورتیک» خارجی به دلیل مشکلات ارزی/ داروی ایرانی مصرف کنید

۲۹ شهریور ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۳ کد : ۱۱۹۱۷ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۴۷۳۸
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: با وجود کمبود داروی مایفورتیک اقلام مشابه ایرانی آن در بازار وجود دارد، عده‌ای از پزشکان و بیماران اصرار دارند که از نوع برند آن استفاده شود.
کمبود داروی «مایفورتیک» خارجی به دلیل مشکلات ارزی/ داروی ایرانی مصرف کنید

به گزارش ایفدانا و به نقل از خبرگزاری فارس، دکتر حیدر محمدی اظهار کرد: با وجود کمبود داروی مایفورتیک اقلام مشابه ایرانی آن در بازار وجود دارد، عده‌ای از پزشکان و بیماران اصرار دارند که نوع برند آن استفاده شود که با توجه به مشکلات نقل و انتقال و تامین ارز متأسفانه مدتی است که تامین این دارو دچار وقفه شده است.

وی افزود: میزان موجودی این دارو در کشور صفر نشده اما بسیار کم شده است، از همکاران پزشک تقاضا می‌شود در حد امکان داروی ایرانی تجویز کنند و حداقل در یک بازه زمانی موقت همکاری داشته باشند، تا این کمبود رفع شود. مشکل اصلی تامین ارز است که با رفع این مشکل، کمبود این دارو نیز برطرف خواهد شد زیرا ثبت سفارش‌ها انجام‌شده و به محض تامین ارز واردات این دارو انجام می‌شود.

محمدی با بیان اینکه اکنون بیش‌ترین مشکل در تامین داروها و حساسیت وزارت بهداشت در مورد تامین داروهای بیماران خاص است، گفت: تلاش وزارت بهداشت این است که تا جای ممکن این داروها به شکل باکیفیت در داخل تولید و مصرف شود، تولید داخل این داروها وابستگی ما به خارج و ارزبری دارویی را کم می‌کند، توصیه ما به پزشکان و بیماران این است دارویی که بیش از ۱۰ سال از تولید آن در کشور می‌گذرد و بیش از ۹۰ درصد از مصرف‌کنندگان آن راضی هستند و گزارشی از مشکل آن نداشته‌ایم را مصرف کنند.

وی خاطرنشان کرد: چرا باید وقتی داروی ایرانی داریم از نوع خارجی استفاده کنیم، اگر داروی ایرانی مشکل یا  عوارض دارد، حتما پزشکان گزارش کنند اما عده‌ای همچنان اصرار دارند، داروی خارجی مصرف کنند، اما با تولید داروها در داخل به دنبال این هستیم که امنیت خاطر ایجاد کنیم تا اگر ارز این داروها دچار وقفه شود کمبودی نداشته باشیم و با وجود تحریم‌ها و اقدامات غیرانسانی دشمنان مشکلی در تامین این داروها ایجاد نشود.

مدیر کل اداره داروی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: تحریم‌ها به‌شدت به تامین دارو آسیب زده است. بسیاری از شرکت‌های خارجی مشکلی برای فروش دارو به ایران ندارند اما تحریم‌های بانکی باعث شده نتوانند پول خود را بگیرند و همین امر در کنار مشکلاتی که در تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دارو به وجود آمده، تامین برخی داروها را با مشکل مواجه کرده است.
 

کلید واژه ها: مایفورتیک کمبود دارو


( ۶۷ )

نظر شما :