تعریف HACCP چیست؟

۰۳ دی ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۰ کد : ۱۴۱۳۴ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۵۹۲۷
مهندس تدین کارشناس غذایی معاونت غذا و دارو اراک در مطلبی بیان کرد: اگر بخواهیم بگوییم تعریف HACCP چیست، باید بگوییم HACCP سیستمی نظام مند است که به کسب و کارهایی که در زنجیره مواد غذایی فعالیت می کنند، کمک می کند تا خطرهای ویژه و اقدام های لازم برای اطمینان از ایمنی مواد غذایی را شناسایی و کنترل کنند.
تعریف HACCP چیست؟

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، خانم مهندس مینا تدین کارشناس غذایی معاونت غذا و دارو در مطلبی به موضوع فعالیت های زنجیره مواد غذایی پرداخته است که ادامه میخوانیم:
اگر بخواهیم بگوییم تعریف
HACCP چیست، باید بگوییم HACCP سیستمی نظام مند است که به کسب و کارهایی که در زنجیره مواد غذایی فعالیت می کنند، کمک می کند تا خطرهای ویژه و اقدام های لازم برای اطمینان از ایمنی مواد غذایی را شناسایی و کنترل کنند.

 HACCP مخفف عبارت Hazard Analysis Critical Control Pointاست، به معنی تجزیه و تحلیل خطر و کنترل نقاط بحرانی

با توجه به تأکید مکرر سازمان بهداشت جهانی در خصوص اجراء سیستم HACCP در مراکز تولید مواد غذائی به‌عنوان یک سیستم تضمین کیفیت پیشرفته و نوین و ضبط محموله‌های صادراتی ایران به اروپا در اوایل سال ۱۳۷۰ ، نظام  HACCP در واحدهای صادرکننده مواد غذائی کشور معرفی و اجراء شد.

شاید شما نیز این عبارت را بر روی محصولات غذایی دیده باشید ولی با مفهوم آن آشنا نباشید. به نظر می رسد دانستن مفهوم HACCP  و نقش آن در سلامت جامعه ضروری است.

امروزه مردم نسبت به نوع خریدشان توسط مجامع بهداشتی اطلاعات جدیدی کسب می کنند اینکه بسته های غذایی باید دارای پروانه ساخت، تاریخ تولید و انقضا باشند، آدرس کارخانه باید مشخص باشد و چون امروزه قید این موارد روی تمام بسته های غذایی اجباری است، دنبال چیزهای جدیدتری می گردند تا مطمئن شوند محصولی را که می خواهند خرید کنند از هر حیث ایمن و مطمئن باشد. آنها نمی خواهند برای محصولی هزینه کنند که سلامت آنها را به مخاطره می اندازد. بنابراین به دنبال گواهی های بهداشتی روی بسته بندی های غذایی می گردند که گواهیHACCP  از این دسته اند.

امروزه به منظور کنترل صحیح مواد غذایی و پیشگیری از بیماری های ناشی از مصرف غذای آلوده ، اجرای سیستم HACCP  به معنای تجزیه و تحلیل خطرات و نقاط کنترل بحرانی مطرح است (نقاطی از زنجیره تولید که در آنها امکان مخاطره سلامت مصرف کننده وجود دارد را نقاط بحرانی نامند.)

ایمنی غذایی همیشه در اولویت قرار می گیرد و مؤثرترین راه نیز برای ایمنی مصرف مواد غذایی است . HACCPدر

HACCP یکی از مهم ترین روش های نظارت بر کیفیت در صنایع غذایی است. با اجرای صحیح این روش، فرآورده های غذایی از مرحله خرید مواد اولیه تا تولید و توزیع نهایی و مصرف مستقیم مصرف کنندگان مورد نظارت و کنترل قرار می گیرند.

با این روش می توان تمام عوامل خطرزای بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی را در تمام فرآیندهای مختلف تولید که شامل تهیه مواد اولیه، تولید، بسته بندی، ذخیره سازی و توزیع محصول نهایی است شناسایی و حذف کرد یا آنها را به سطح قابل قبول رساند.

عملیات کنترل و نظارت قبل از تولید نهایی و در طی فرآیندهای گوناگون تولید انجام می گیرد، به این ترتیب خطر آلودگی مواد غذایی به کمترین میزان خواهد رسید.

کلید واژه ها: تعریف HACCP چیست؟ معاونت غذا و دارو اراک


( ۳۹ )

نظر شما :