عطاری‌ها صلاحیت عرضه هیچ گونه دارویی را ندارند/۹ عطاری غیرمجاز در استان مرکزی پلمب شد

۲۸ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۹ کد : ۱۶۵۷۴ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۹۷۲
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: باتوجه به اینکه برخی از عطاری‌ها در امر درمان و حرفه پزشکی دخالت کرده‌ و سلامت مردم را به خطر می‌اندازند، در راستای این موضوع ورود پیدا کرده‌ایم.
عطاری‌ها صلاحیت عرضه هیچ گونه دارویی را ندارند/۹ عطاری غیرمجاز در استان مرکزی پلمب شد

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک،دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو با مصاحبه ای با خبرنگار خبرگزای تسنیم واحد استان مرکزی بیان کرد: این روزها با رشد قارچ‌گونه عطاری‌های غیرمجاز در سطح کشور مواجه هستیم که هرکدام به روش‌های متفاوت اقدام به تهیه داروهای گیاهی در قوطی‌های مختلف می‌کنند که بیشتر این داروها دارای نام شرکت، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و غیره نیستند و شاید به خاطر گرانی داروهای شیمایی افراد به اینگونه داروها و عطاری‌های غیر مجاز مراجعه می‌کنند اما گاهی اوقات همین فعالیت‌ها و داروهای غیرمجاز نه تنها باعث بهبود امراض نمی‌شود بلکه حادتر شدن بیماری‌ها را به دنبال دارد و مسئولان مربوطه باید نظارت کافی بر مکان‌های فاقد استانداردهای لازم برای بیماران را داشته باشند.

دکتر عباس علیمرادیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به فعالیت عطاری‌های غیرمجاز گفت: عطاری‌ها واحدهای صنفی هستند که تنها اجازه فروش گیاهان خشک و ادویه‌جات را دارند و بیشتر از این موارد در فعالیت صنفی آنها ذکر نشده است.

وی افزود: متاسفانه برخی از عطاری‌ها علاوه بر گیاهان خشک و ادویه‌جات اقدام به فروش داروهای گیاهی، داروهای شیمایی، داروهای مخدر، داروهای غیرقانونی از لحاظ پزشکی می‌کنند و طی دو سال گذشته بازرسان مجموعه بیشتر شده و عطاری‌ها زیرمجموعه اتحادیه خشکبار هستند و اتاق اصناف باید بر فعالیت آنها نظارت داشته باشد.

علیمرادیان تصریح کرد: از مردم خواهشمندیم برای تهیه دارو اعم از داروهای شیمایی و گیاهی به داروخانه‌ها مراجعه کنند زیرا عطاری‌ها به هیچ عنوان صلاحیت عرضه هیچ گونه دارویی را ندارند چراکه به آنها دارو از سوی شرکت‌های رسمی تاییدشده غذا و دارو داده نمی شود و وزارت بهداشت عطاری‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد که به آنها دارو برای توزیع بدهد و داروهای موجود در عطاری‌ها غیرمجاز هستند و مردم درصورت مشاهده تخلف در عطاری‌ها و فروش داروهای شیمیایی و مخدر از سوی آنها می‌توانند با شماره 190 وزارت بهداشت تماس گرفته و موارد را گزارش دهند.

وی بیان کرد: همیشه کمبود دارو وجود دارد و به طور متوسط حدود 50 قلم  دارو در کشور دچار کمبود است و این امر به خاطر مشکلات تحریمی و ارزی است و استان مرکزی هم از این موضوع مستثنی نیست و سعی کردیم داروهای موجود در کشور را برای استان تهیه کنیم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: داروهای مخصوص بیماری کرونا عمدتا داروهای بیمارستانی است و  برخی از آنها به صورت محدود در داروخانه‌های خصوصی سطح شهر توزیع شده است.

کلید واژه ها: عطاری ها معاون غذا و دارو اراک پلمپ کشف داروی غیر مجاز


( ۱ )

نظر شما :