افزایش مصرف داروهای بیهوشی/ وضعیت تامین آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور

۲۳ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۱:۱۰ کد : ۳۲۴۰۱ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۳۱
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اعلام افزایش مصرف داروهای بیهوشی، وضعیت تامین آنتی بیوتیک‌ها در کشور را تشریح کرد.
افزایش مصرف داروهای بیهوشی/ وضعیت تامین آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک؛ محمد پیکان‌پور با اشاره به آخرین وضعیت تامین دارو در کشور اظهار کرد: در حالی که میانگین تامین سوسپانسیون کوآموکسی کلاو در 6 ماه اول سال 500 هزار عدد بوده، میانگین تامین ماهیانه طی سه‌ماهه اخیر به 2.5 میلیون عدد رسیده و سوسپانسیون آموکسی سیلین هم رکورد تامین 2.5 میلیون عددی را در دی‌ماه شکسته است.

وی درمورد تامین سایر انواع آنتی بیوتیک‌ها نیز گفت: میزان تامین سوسپانسیون آزیترومایسین در 7 ماهه نخست هر ماه حداکثر یک میلیون عدد بوده است که این عدد در آبان و آذرماه از مرز 2 میلیون عدد گذشت و در دی‌ماه به 3.3 میلیون عدد رسید، همچنین سوسپانسیون سفکسیم در بازه زمانی مشابه هر ماه حداکثر 900 هزار عدد تامین شده و این رقم در آبان و آذر 2.5 میلیون عدد و در دیماه به 2.8 میلیون رسیده است. 

وی با بیان اینکه مصرف برخی از داروها از جمله داروهای بیهوشی به صورت معناداری در نیمه دوم سال افزایش یافته است، گفت: میانگین مصرف ماهانه داروی بیهوشی پروپوفول طی 6 ماه نخست امسال 300 هزار عدد بود اما در آذر و دی‌ماه امسال ماهانه بیش از 800 هزار عدد از این دارو تامین شده است، تامین ایزوفلوران نیز در مهر به 20 هزار عدد رسیده بود که این عدد با افزایش 8.5 برابری در دی ماه به 170 هزار عدد رسید. 

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو از تامین بخش قابل توجهی از داروهای مورد نیاز بیماران اعصاب و روان نظیر پریمیدون، فنوباریتال، اتوکسوکسیماید، دنپزیل، هالوپریدول و پچ های فنتانیل خبر داد و گفت: در حال حاضر 4 میلیون قرص ریسپریدون نیز در کشور توزیع شده است. همچنین تامین "برنتوکسی مب" بیماران مبتلا به سرطان نیز در دی نسبت به مهر 4 برابر رشد داشته است. 

وی خاطرنشان کرد: سوسپانسیون بروفن همچنان با تولید ماهیانه بیش از 2 میلیون عددی درحال توزیع در بازار است، در حالی که تامین این دارو در مهر به 300 هزار عدد رسیده بود. 

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو با اشاره به افزایش میزان تولید سوسپانسیون استامینوفن گفت: عرضه این دارو به نقطه اشباع نزدیک شده و درخواست‌های شرکت‌های پخش به تولیدکنندگان کاهش 50 درصدی را نشان می‌دهد.

کلید واژه ها: داروهای بیهوشی آنتی بیوتیک


( ۱ )

نظر شما :