محل های ورزشی مجوز فروش مکمل‌های دارویی و غذایی ندارند

۲۷ آذر ۱۴۰۲ | ۱۳:۵۰ کد : ۴۰۲۸۶ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۸۸
مسئول امور داروخانه های معاونت غذا و دارو اراک اظهار کرد: عرضه مکمل‌های ورزشی در فروشگاه‌های تحت عنوان فروشگاه‌های سلامت ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود و مکمل‌های ورزشی فقط از طریق داروخانه‌ها باید به فروش برسد.
محل های ورزشی مجوز فروش مکمل‌های دارویی و غذایی ندارند

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو، دکتر مصطفی ده نمکی مسئول امور داروخانه های خصوصی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: معاونت غذا و دارو در ارتباط با فضاهایی که مبادرت به عرضه فراورده‌های سلامت می‌کنند بازرسی‌های مستمر داشته و نیز بازرسی‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ای دارند.

وی افزود: این بازرسی‌ها شامل عطاری‌ها نیز می‌شود و عطاری‌هایی که از صنف مربوطه مجوز داشته باشند مورد بازرسی قرار می‌گیرند. ولی متأسفانه بسیاری از عطاری‌ها مجوز از صنف مربوطه ندارند.

ده نمکی اظهار داشت: عرضه مکمل‌های ورزشی در فروشگاه‌های تحت عنوان فروشگاه‌های سلامت ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود و مکمل‌های ورزشی فقط از طریق داروخانه‌ها باید به فروش برسد.

مسئول امور داروخانه های معاونت غذا و دارو اراک گفت: به‌صورت هفتگی موارد زیادی راداریم که به خاطر تخلفاتشان پرونده‌ آن‌ها را به تعزیرات و دادسرا ارسال می‌کنیم تا رسیدگی قانونی انجام شود و قاطعانه با آن‌ها برخورد می‌شود.

ده نمکی در ارتباط با فراورده‌های طبیعی و فرآورده‌هایی که از طریق عطاری‌ها چه به‌صورت قانونی و یا غیرقانونی عرضه می‌شوند، گفت: معمولاً به چند دسته از فرآورده‌ها برخورد می‌کنیم؛ فرآورده‌هایی که دست‌ساز و بی‌نام‌ونشان هستند که متأسفانه ما هم نمی‌دانیم از چه چیزی ساخته‌شده‌اند و فروشنده هم به‌هیچ‌وجه اطلاعاتی ازاین‌گونه فرآورده‌ها ندارد.

این داروساز ادامه داد: دسته دوم فرآورده‌هایی هستند که مجوز وزارت بهداشت را دارند اما محل عرضه این فرآورده‌ها عطاری نیست و باید از طریق داروخانه‌ها عرضه شوند. دسته‌ای از فرآورده‌ها نیز وجود دارند که به‌صورت زیر پله‌ای و یا از کشورهای دیگر به‌صورت غیرقانونی واردشده‌اند که به‌هیچ‌عنوان این محصولات مورد تائید نیست.

مسئول امور داروخانه های معاونت غذا و دارو تأکید کرد: مردم در استفاده و تهیه فرآورده‌های طبیعی و سنتی و مکمل باید توجه ویژه‌ای داشته باشند و باید بدانند اگر فرآورده‌ای مجوز داشته باشد، مطمئناً از سازمان غذا و دارو مجوز دارد و به‌صورت پنهانی به فروش نمی‌رسد.

کلید واژه ها: مکمل های ورزشی عطاری ها فروش غیرمجاز معاونت غذا و دارو


نظر شما :