مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو اراک اعلام کرد؛

باورهای غلط رایج درباره لبنیات

۱۲ آذر ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۶ کد : ۶۷۴۵ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۴۸۳
دکتر تاجیک گفت: در جامعه امروز یکی از مهمترین شاخص های توسعه فرهنگی، سرانه مصرف شیر و فرآورده های آن است. شیر یکی از چهار گروه اصلی غذایی و غنی ترین منابع غذایی حاوی مجموعه پروتئین های با ارزش، مواد قندی، چربی، املاح مختلف و انواع ویتامین‌ها است که از نظر کمی و کیفی در سلامتی و تامین غذای انسان نقش اساسی ایفا می کند. در هرم مواد غذایی، لبنیات جایگاه ویژه ای دارند و تاکید می شود هر فرد با توجه به سن و جنس خود، روزانه بین ۲ تا ۴ واحد شیر یا سایر لبنیات مصرف کند.
باورهای غلط رایج درباره لبنیات

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر رضا تاجیک مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیان کرد: در جامعه امروز یکی از مهمترین شاخص های توسعه فرهنگی، سرانه مصرف شیر و فرآورده های آن است. شیر یکی از چهار گروه اصلی غذایی و غنی ترین منابع غذایی حاوی مجموعه پروتئین های با ارزش، مواد قندی، چربی، املاح مختلف و انواع ویتامین‌ها است که از نظر کمی و کیفی در سلامتی و تامین غذای انسان نقش اساسی ایفا می کند. در هرم مواد غذایی، لبنیات جایگاه ویژه ای دارند و تاکید می شود هر فرد با توجه به سن و جنس خود، روزانه بین 2 تا 4 واحد شیر یا سایر لبنیات مصرف کند.

دکتر تاجیک افزود: با وجود تمام این مزایا، متاسفانه مصرف شیر در کشور ما، با اما و اگرهایی همراه شده است و گاهی وجود شایعات و  دامن زدن به آن ها سبب سردرگمی هموطنان در مصرف این غذای مغذی و در نتیجه کاهش میزان مصرف سرانه لبنیات می شود. باورهای درست و غلط زیادی درباره این محصولات وجود دارد که منجر به امتناع از مصرف آن می شود، یکی از این شایعات افزودن مواد نگهدارنده به شیرهاست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تشریح کرد: شیرهای با مدت ماندگاری بالا، مدت ماندگاریشان به وسیله مواد نگهدارنده بالا نمی رود. این شیرها فاقد هرگونه مواد نگهدارنده می باشند. آنچه موجب افزایش ماندگاری در این نوع شیرها می شود روش تولید و فرآیند ضدعفونی آنهاست که در نام فرآورده نیز بیان می شود اما متاسفانه اکثر افراد با معنای این واژگان آشنا نیستند.

  • شیر پاستوریزه: پاستوریزاسیون فرایندی است که طی آن باکتری های بیماری زا و همچنین اکثر میکروارگانیسم های دیگر نابود می شوند ولی اشکال اسپوری و برخی از باکتری ها تحت این شرایط زنده باقی می مانند. در این روش شیر در دمای 72 درجه سانتیگراد به مدت 15 تا 20 ثانیه حرارت می بیند. قابلیت نگهداری این نوع شیرها چند روز(3-5) است.
  • شیر استریلیزه یا فرادما (Ultra High Temperature): در استریلیزاسیون دمای شیر را  ناگهان در مدت 2-4 ثانیه تا حدود 135- 150  درجه سانتی گراد می رسانند و در این صورت کلیه میکروبهای موجود در شیر اعم از بیماریزا و غیر بیماریزا از بین رفته و شیر عاری از هرگونه میکروارگانیسم می گردد؛ لذا مدت ماندگاری محصول به شرط باز نشدن بسته بندی طولانی است. تصور عمومی این است که فکر می کنند به شیر استریل مواد نگهدارنده اضافه می کنند و به این خاطر ارزش غذایی آن کاهش پیدا می کند، در حالی که استریلیزاسیون نوعی تکنیک در فرآوری بدون اضافه کردن هر گونه ماده به شیر می باشد.
  • شیر فراپاستوریزه (Extended Shelf Life ): یک فرآیند تولیدی جدید است که در آن شیر را در دمای 125 تا 130 درجه سانتیگراد به مدت دو تا چهار ثانیه حرارت می‌دهند. در واقع این فرآیند تحت عمل استریلیزاسیون صورت میگیرد اما به حرارت استریل نمی رسد. بهره‌گیری از فناوری پیشرفته ESL حدود 9/99 درصد باکتری ها اعم از بیماری زا و غیر بیماری زا را نیز نابود می‌کند. همچنین مدت نگهداری این نوع شیرها از شیرهای پاستوریزه کمی بیشتر و در حدود 10 روز می باشد.

کلید واژه ها: مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی دکتر تاجیک لبنیات


( ۲ )

نظر شما :