جهت اطلاع رسانی در ایام تعطیلات صورت گرفت؛

رعایت نکات کلیدی به منظور پیشگیری از بروز مسمومیت در ایام تعطیل و بحران کرونا ویروس

۲۷ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۲:۲۲ کد : ۸۱۷۰ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۷۵۰
دکترمحسنی معاون امور دارویی معاونت غذا و دارو اراک : توجه به تاریخ انقضای دارو، ضرورت مصرف به موقع داروهای تجویزی ، نحوه نگهداری داروها می بایست از سوی هموطنان در تعطیلات مورد توجه قرار گیرد.
رعایت نکات کلیدی به منظور پیشگیری از بروز مسمومیت در ایام تعطیل و بحران کرونا ویروس

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر ژیلا محسنی معاون امور دارویی معاونت غذا و دارو اراک بیان کرد: اگرچه مسافرت‌های خانوادگی و دوستانه در ایام تعطیلات نوروز باعث آرامش و تفریح است، اما امکان دارد برای برخی با مخاطراتی همراه باشد.

عضو هئیت علمی دانشگاه افزود:هنگام استفاده از الکل و مواد شوینده در روی پوست مخصوصا اطفال مراقب باشند که بعد از مصرف ضد عفونی کننده ها دست ها حتی الامکان با آب شستشو شود چون این مواد شیمیایی در طولانی مدت و در اطفال در کوتاه مدت تاثیرات نا مطلوبی خواهد داشت،در ورودی ساختمان ها بهتر است از حوضچه ها یا پادری های حاوی مواد کلر دار برای ضد عفونی کف کفش ها استفاده شود تا از ورود اینگونه میکروب ها به محیط زندگی ممانعت بعمل آورد.

این داروساز اشاره کرد: هیچگاه در داخل اتومبیل با موتور روشن در مدت هر چند کوتاه، نخوابند. این کار سبب بروز مسمومیت کشنده با منوکسید کربن خواهد شد.برای ضد عفونی مکانهای بسته مخصوصا در ماشین ها اگر از الکل استفاده می شود باید متوجه باشند الکل ماده  اشتعال زاست و هرگونه جرقه یا گرما ممکن است موجب باعث شعله ور شدن آن گردد.

دکتر محسنی ادامه داد:همشهریان و مسافرین نوروزی توجه داشته باشند داروهایی که تاریخ انقضاء آنها فرا رسیده است را از بسته بندی اصلی خارج و داخل کیسه زباله و یا چاه فاضلاب ریخته، معدوم نمایند. قطره های چشمی که از باز شدن درب آن یک ماه گذشته است دیگر استریل نمی باشند و باید دور ریخته شوند. هیچگاه داروهای خود را در اتومبیلی که زیر نور آفتاب پارک شده است و یا زیر شیشه عقب اتومبیل (حتی در زمستان) قرار ندهند. هرگز غذاهای پخته شده را بیش از 2 ساعت ( اگر هوای اتاق گرم می باشد، بیش از یک ساعت) در دمای محیط رها نکنند.

معاون امور دارویی معاونت غذا و دارو یادآور شد: علاوه بر اطلاع از محل دسترسی به داروهای مورد نیاز هموطنان عزیز می توانند در صورتی که در مورد نحوه مصرف داروها، عوارض دارویی، تداخل و مسمومیت دارویی سوالی داشتند با سامانه تلفنی ۱۹۰ تماس بگیرند، تا کارشناسان این معاونت  پاسخگوی سوالات آنها باشند.
انتهای پیام/

رسول غفاری

کلید واژه ها: پیشگیری از بروز مسمومیت کرونا ویروس ایام تعطیل دکتر محسنی معاونت غذا و دارو اراک


نظر شما :