معاون غذا و دارو اراک مطرح کرد؛

افزایش مسمومیت ناشی از مصرف الکل / مردم عوارض را جدی بگیرند

دکتر علیمرادیان معاون غذا و دارو اراک نسبت به افزایش مسمومیت ناشی از مصرف الکل هشدار داد.
۰۷ فروردین ۱۳۹۹ | ۲۳:۰۰ کد : ۸۴۲۵ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۶
افزایش مسمومیت ناشی از مصرف الکل / مردم عوارض را جدی بگیرند

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو اراک با اشاره به افزایش خطر آلودگی افراد با ویروس کرونا گفت: برای کاهش خطر ابتلا به کرونا توصیه می شود، شستشوی مکرر دست‌ها، همچنین ضدعفونی کردن سطوح و استفاده از محلول های ضدعفونی مورد توجه قرار گیرد.

 وی افزود: از سوی دیگر به چگونگی تهیه محلول های استاندارد جهت ضدعفونی کردن دست ها و سطوح نیز باید توجه کرد.

 وی تاکید کرد: الکل متیلیک یا متانول در تهیه مواد ضد عفونی کننده جایگاهی ندارد و متاسفانه این ماده در تماس با پوست، جذب بدن شده و متناسب با میزان جذب ، عوارضی همچون کوری، مسمومیت کلیوی و مرگ را به دنبال خواهد داشت. 

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت: یافته‌های اخیر علمی نشان می دهد مشروبات الکلی حتی با حجم کم دارای عوارض بوده و سلامت انسان را در معرض تهدید قرار می‌دهد،این در حالی است که گزارش های نگران‌کننده‌ای مبنی بر مصرف خوراکی الکل با هدف جلوگیری از ابتلا به کرونا ویروس دریافت می شود.

  وی گفت: متاسفانه در روزهای اخیراین برداشت غلط درخصوص تاثیرالکل در کاهش میزان ابتلا به کرونا، منجر به افزایش مراجعه شمار زیادی از بیماران مسموم به الکل با عوارضی نظیر کوری، الزام به دیالیز و حتی مرگ به مراکز بیمارستانی شده است.

معاون غذا و دارو اراک افزود: در روند تهیه مشروبات الکلی به صورت غیر قابل کنترلی مقداراندکی متانول نیز حاصل می‌شود که امکان سنجش و حذف آن در تولیدات خانگی وجود ندارد؛ بنابراین عدم اطلاع رسانی فوری و همگانی سبب بروز مسمومیت در سطوح محلی، شهرستانی، استانی و حتی منطقه‌ای می شود.

 دکتر علیمرادیان تصریح کرد: مراجعه سریع و فوری افراد به مراکز درمانی منجر به کاهش عوارض کوری، دیالیز و مرگ افراد خواهد شد.

کلید واژه ها: افزایش مسمومیتالکلدکتر علیمرادیان معاون غذا و دارو اراک


نظر شما :